Лісабонський договір вступив у дію

ЄС
Image caption Договір спроситть процес ухвалення рішень

1 грудня набирає чинність Лісабонський договір - новий основний документ Європейського Союзу, який ратифікували всі 27 країн ЄС.

Мета документа - спростити процедуру прийнятття рішень у ЄС і збільшити його політичний вплив у світі.

Впровадження договору розширює повноваження Європейського парламенту і створює дві нові посади - президента Європейської ради і Верховного представника із зовнішньої політики.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Лісабонський договір також скасовує національні права вето у понад 50 ділянках.

Український експерт-міжнародний Олександр Сушко вважає це позитивним для України.

Договір набирає силу закону майже через 8 років після того, як уперше виникла ідея реформувати інституції ЄС.

Лісабон - що змінилося?

Хоча на поверхні мало що змінилося, однак рішення в організації відтепер прийматимуться по-новому.

Найбільше виграє від набуття чинності договору Європейський парламент: тепер він буде важливим гравцем у майже всіх законодавчих кроках Брюсселя, тоді як багато питань, які в минулому вимагали одностайного схвалення країнами ЄС, відтепер вирішуватимуться більшістю голосів.

А дві нові посади в керівництві ЄС - президента і керівника зовнішньополітичного відомства - перебувають щойно на етапі розбудови.

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі в Брюсселі Джоні Даймонд, призначенння двох відносно маловідомих людей на ці посади свідчить, що Європейський Союз поки не має апетиту на подальшу централізацію.

Україна і ЄС: після Лісабона

Український експерт-міжнародний Олександр Сушко вважає позитивним для України і її європейських устремлінь те, що Лісабонський договір набрав чинність, а конституційна криза в ЄС з його ратифікацією завершилася.

Водночас пан Сушко не очікує великих змін у політиці ЄС щодо України.

Коментуючи призначення новим комісаром з питань розширення ЄС представника Чеської республіки, Олександр Сушко сказав, що це для східних сусідів Євросоюзу є перевагою, однак незалежно від персональних симпатій, за його словами, єврокомісари проводять консолідовану політику Брюсселя.

Новини на цю ж тему