Безвізовий режим і космічні проекти

Києві підписано угоду між Кабінетом міністрів України та урядом Федеративної Республіки Бразилія про часткову відмову від віз.

Угода створює правові підстави для лібералізації візового режиму стосовно окремих категорій громадян України та Бразилії.

Зокрема, передбачається, що громадяни двох країн мають право вільно подорожувати без віз з діловою або туристичною метою.

Президент Віктор Ющенко на спільній з президентом Луїсом Ігнасіо Лула да Сілвою сказав, що відповідною угодою передбачається безвізовий характер туристичних відносин, що по суті дає можливість для кожної категорії громадян двох країн здійснювати безвізовий режим поїздок.

Він назвав це великою перемогою і кроком до посилення людського обміну.

Підписано також угоду щодо забезпечення прямого повітряного сполучення.

Прямі авіарейси планується започаткувати за півроку. Польоти здійснюватимуться тричі на тиждень.

Україна та Бразилія збираються спільно здійснювати запуски космічних ракет.

Як підтвердили після переговорів обидва президенти, перший старт може статися вже наступного року.

Українські ракетні носії та бразильський космодром на екваторі можуть стати частиною амбітного проекту, в результаті якого значна частина ринку комерційних космічних запусків буде контролюватися новими статегічними партнерами.

Престижна космічна галузь, як і інші напрями співпраці, виглядають наскільки ж привабливими з точки зору економічної вигоди, настільки ж складними з огляду на жорстку світову конкуренцію.

Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва емоційно говорив про важливість дружніх стосунків, які, за його словами, прискорюють спільні проекти. Президент України Віктор Ющенко теж називав почесного гостя другом. Однак невимушеність, з якою спілкувалися лідери двох країн, не могла приховати дійсних масштабів проекту, який дещо затьмарив інші напрями співпраці – в ядерній енергетиці, в галузі оборони, виробництві інсуліну, мінеральних добрив та зрештою відзначення важливої для обох країн дати – 120 річчя масової іміграції українців до Бразилії.

Україна, як повідомили президенти, стане не просто стратегічним партнером Бразилії, а її космічним партнером. Українська ракета Циклон має стартувати з космодрому у Алкантарі вже настпуного року. Президент України Віктор Ющенко.

Бразилія вже впродовж багаьох років намагається перетворити свій стартовий майданчик, розташований майже точно на екваторі, в міжнародний. За словами Віктора Ющенка, всі розмови щодо ненадійності українського ракетоносія Циклону повністю спростовуються статистикою успішних запусків.

За даними експертів, ця ракета дійсно може вважатися надійною. Одразу після зустрічі президентів у Києві вже у Дніпропетровську бразилська делегація продовжила знайомство з можливостями українського ракетобудування.

Бразилію називають потужною економікою не тільки Півдненної Америки, але всієї Південної півкулі. Аерокосмічна галузь тут стрімко розвивається так само, як і компанії з розробки комп”ютерного програмного забезпечення.

Росія як країна, що має амбітні плани щодо експансії на ринки комерцйіних запусків, навряд чи буде в захваті від перспективи втратити космічний стартовий майданчик на екваторі. Саме таке розташування космодромів, як не втомлюються повторювати представнки Бразилії, збільшує ефективність запусків. З такого розташування ракетиможуть виводити набагато більші вантажі, ніж, наприклад, з російського космодрому Плесецьк.

Щоправда, бразильский президент згадав про складнощі, які виникли з афробразильцями в районі космічного центру. Ті не бажають покидати цих місць і бразильські закони вимагають поваги до прав цих людей. Але як оптимістично заявив Луїс Інасіо Лула да Сілва, і цю проблему можна вирішити. Він також сказав, що успіх космічного та інших проектів буде залежати лише від двох країн.