Переговори по клімату відновилися

прем'єр-міністр Данії
Image caption Багато бідних країн звинуватили Данію - організаторів саміту - в ігноруванні їхніх інтересів і в підігруванні багатшим країнам

В Копенгагені відновилися переговори щодо кліматичних змін після бойкоту, який влаштувала група з 130 бідніших країн та Китаю. Вони вважають, що данці, які є організаторами самміту ООН по клімату, порушили демократичну процедуру.

Група підозрює, що багатші країни намагаються протягнути іншу домовленість за їхньою спиною. Бідніші країни наполягають, що багаті мають прийняти зобов'язання скоротити викиди навіть після 2012 року відповідно з Кіотським протоколом.

Натомість, Євросоюз та розвинені країни пропонують абсолютно нову угоду на заміну Кіотському протоколу. Бідніші країни підозрюють, що вони втратять переваги, здобуті в результаті підписання Кіотського протоколу 1997 року.

Вони наполягають, що Кіотський протокол лишається єдиним дієвим інструментом зі скорочення викидів вуглекислого газу, який має юридичну силу в міжнародному масштабі і який має дієві механізми, щоб запропонувати переваги біднішим країнам, зокрема інвестиції в екологічно чисті енергетичні проекти.

Чим часом європейська позиція полягає у тому, щоб переформатувати Кіотську угоду таким чином, щоб вона включала США- найбільшого забруднювача у світі, а також нові потужні економіки – Китай та Індію.

Image caption Україна на саміті входить в групу індустріалізованих країн, яка теоретично має скорочувати викиди

Деякі делегати висловлюють побоювання, що напруга, яка сформувалася в ході саміту, є поганою ознакою, яка вказує на те, що угоди не буде досягнуто. Генеральний секретар НАТО Бан Кі Мун закликав нації відкинути образи і знайти компроміс. «Часу лишилося дуже мало», - сказав він.

Саміт завершує свою роботу у п'ятницю, і в цей день до Копенгагену прибувають голови держав і урядів на заключний етап переговорів і підписання фінальної угоди. Але до того часу протиріччя вже мають бути подоланими і сформульована базова угода.

Екологічні організації попереджають, що викиди вуглекислого газу мають бути скороченими настільки, що середня глобальне підвищення температури становило на більше, аніж 2С, межа, за якою планеті загрожують драматичні катаклізми.

Новини на цю ж тему