2009 рік - рекордний за вбивствами журналістів

демонстрація проти вбивств журналістів на Філіпінах
Image caption Загибель відразу 30 журналістів на Філіпінах цього року стала найкривавішим нападом на працівників ЗМІ в історії

2009 рік став рекордним за кількістю вбивств працівників ЗМІ у світі, повідомляють правозахисні організації.

У доповідях двох провідних правозахисних організацій - Комітету із захисту журналістів ( Committee to Protect Journalists, CPJ) та Світової Організації газетярів та інформаційних агентств ( WAN-IFRA) – міститься статистика, за якою у поточному році загинуло майже 90 журналістів, а ще сотні співробітників ЗМІ було заарештовано.

Кривава розправа на Філіппінах у листопаді, де серед 57 загиблих було принаймні 30 журналістів, становила майже третину смертей у професії цього року та була найкривавішим нападом на працівників ЗМІ в історії, зазначає WAN-IFRA.

"Очевидно, що три чверті з нашого списку убито за свою роботу, і в 85% випадків ніхто не притягав до кримінальної відповідальності за скоєння цих злочинів, - констатував глава Комітету із захисту журналістів Роберт Махоуні. - Такий стан справ отруює справжню журналістику".

Махоуні особливо відзначив, що опубліковані дані виявляють небезпечну тенденцію. Особливу тривогу у правозахисників викликає Сомалі, де за останній час було убито дев'ять співробітників ЗМІ.

Серед інших країн, які знаходяться нагорі списку за кількістю смертей серед журналістів - Пакистан (8 смертей), Мексика (7 смертей), Сомалі (6 смертей) та Росія (5 смертей).

2009 року троє провідних російських журналістів - Анастасія Бабурова, Наталія Естемірова та Тельман Алішаєв - поповнили список із понад 70 журналістів, вбитих або загиблих в Росії за нез'ясованих обставин з 1992 року.

Серед держав, в яких засоби масової інформації залишаються небезпечною сферою діяльності називають Шрі-Ланку, Афганістан, Колумбію, Індонезію, Сальвадор, Непал, Мадагаскар, Нігерію, Палестину і Венесуелу.

56% з убитих в 2009 році були представниками друкованих ЗМІ, що, на думку правозахисників, свідчить про особливий ризик і авторитет преси. "У Мексиці журналісти, що пишуть, наприклад, залишаються єдиними людьми, що не бояться викривати організовану злочинність і наркокартелі. Факт залишається в тому, що багато з цих сміливих людей позбавляються життів через свої етичні принципи, що не дозволяють їм мовчати", - сказав глава комітету.

Як мовиться у доповіді WAN-IFRA, впродовж останнього десятиріччя у світі загинуло понад 750 журналістів.