Польща впіймала російського шпигуна?

Польща
Image caption Уперше у посткомуністичній Польщі затримано звинуваченого у шпигунстві

Польські засоби масової інформації повідомили, що органи державної безпеки заарештували росіянина, який працював на території Польщі для російських спецслужб.

Арешт відбувся минулого року навесні. Але щойно зараз про це повідомив польський часопис Dziennik Gazeta Prawna.

Думка колишнього МЗС А.Зленка про справу

Прокуратура Апеляційна у Варшаві підтвердила факт арешту, однак відмовилася надати подробиці, доки триває слідство. Повідомляють, що ця справа проходить у категорії "вкрай таємно".

Речник прокуратури Збіґнєв Яскульскі не повідомив про подробиці справи: "Я можу лише підтвердити, що Апеляційна Прокуратура у Варшаві веде слідство проти чоловіка, якого підозрюють у шпигунстві.''

За даними польських ЗМІ, росіянин вів свою діяльність протягом багатьох років. Він працював для російської військової розвідки ГРУ. Мешкав у Польщі понад 10 років. Офіційно займався веденням невеличкого бізнесу.

Офіційна мовчанка

Арешт відбувся на початку березня минулого року, але досі тримався у таємниці.

Заступник апеляційного прокурора Роберт Маєвскі не хотів навіть підтвердити російського громадянства арештованого.

Роберт Маєвскі: "Ми не подаємо інформації ні про особу звинуваченого, ні про обставини справи. Ця справа проходить як таємна.''

Служба внутрішньої безпеки Польщі, відома за абревіатурою ABW, уперше офіційно підтвердила, що в лютому було затримано російського шпигуна. Йому вже висунуто звинувачення в шпигунстві.

Як стверджує польська газета, саме затримання шпигуна в Польщі стало одним із приводів звільнення минулого року з посади керівника російського ГРУ.

Про шпигунство - відкрито

Польські оглядачі звертають увагу, що це перший випадок від 1989 року такого однозначного і деталізованого визначення шпигуна. Досі були висилки дипломатів, яких звинувачували у веденні роботи, яка несумісна з дипломатичним статусом, але шпигуни вони чи не шпигуни - доведено не було.

Часто висилка дипломатів робиться таємно, без оголошення. У цьому ж випадку, як пишуть польські ЗМІ, йдеться про те, що було розкрито аґента, який був інтегрований у польське суспільство, досконало володів польською мовою. У дев'ятостих роках польські журналісти писали матеріали про зв'язки деяких польських політиків з представниками російських спецслужб.

Найвідомішими справами стали звинувачення на адресу екс-прем'єра Юзефа Олекси, що він, буцімто, був шпигуном на прізвисько "Олін" та колишнього президента Александра Квасьнєвського -- буцімто він за молодсті проводив відпустку з російським шпигуном Владіміром Алґановим.

Однак тодішні твердження польської преси не завершили політичної кар'єри ані Юзефа Олекси, ані Александра Квасьнєвського.