Як проходять вибори президента України

Image caption Віктор Янукович голосував у Києві

Виборчі штаби Юлії Тимошенко та Віктора Януковича надають суперечливу інформацію стосовно ходу голосування на виборах президента. У той час, як Центральна виборча комісія твердить, що вибори проходять спокійно і фіксує лише поодинокі випадки порушень, штаби двох кандидатів у президенти заявляють про численні порушення на багатьох виборчих дільницях.

ЦВК:в цілому все спокійно

У Центральній виборчій комісії заявляють, що в цілому вибори в Україні проходять без серйозних порушень, а виборці голосують лише трохи активніше, ніж у першому турі. За даними ЦВК, на 15 годину проголосували 49 відсотків виборців. Це дані із 109 зі 225 територіальних виборчих округів.

Міністерство внутрішніх справ твердить про 14 звернень від учасників виборів про порушення. Найбільше їх надійшло із Тернопільської, Луганської областей та із Криму. Серед порушень – незаконна агітація, дві пожежі, підкуп виборця, відмова від роботи в комісії.

За даними ЦВК, найактивніше голосують у Донецькій та Луганській областях. Найнижча явка – у Івано-Франківській та Закарпатській областях.

Штаби Тимошенко і Януковича сперечаються

Image caption Юлія Тимошенко голосувала у Дніпропетровську

Прес-служба кандидата у президенти Юлії Тимошенко повідомила про хакерську атаку на сайт кандидата і пов’язує ці дії зловмисників з публікацією повідомлень про порушення і можливі фальсифікації.

Керівник виборчого штабу Олександр Турчинов заявив, що на низці виборчих дільниць намагаються завадити працювати представникм БЮТ, передусім у Донецькій області і у Криму, мають місце залякування і спроби підкупу виборців.

У штабі Юлії Тимошенко також пов’язують смерть члена комісії від Юлії Тимошенко у Городенківському районі Івано-Франківської області із його діяльністю як члена комісії. У БЮТ схильні вважати цей інцидент убивством і твердять, що за кілька днів до дня виборів невідомі побили цього чоловіка. Однак міліція цю версію смерті заперечує.

Штаб БЮТ також повідомляє про факти, коли виборців підвозять на виборчі дільниці автобусами, в яких ведеться агітація за Віктора Януковича. Активісти БЮТ твердять, що фіксують факти підкупу виборців і розрахунків з ними безпосередньо біля виборчих дільниць.

У Штабі Віктора Януковича звинувачення на свою адресу відкидають. Натомість, звинувачують БЮТ у відмові брати участь у роботі виборчих комісій. Кілька таких випадків зафіксовано у Криму, коли голови комісій – представники БЮТ – відсутні, через що комісія не могла вчасно розпочати роботу, твердять у штабі Януковича.

Прес-служба Партії регіонів також повідомляє про спроби недопусити на дільниці їхніх спостерігачів.

Знову “каруселі”?

Спостерігачі від парламентської асамблеї СНГ твердять, що серйозних порушень під час голосування вони не бачать. Віце-спікер Державноїх думи Росії Олександр Бабаков сказава, що другий тур виборів проходить спокійно і демократично.

У той же час, голова Комітету виборців України Олександр Черненко сказав Бі-Бі-Сі, що спостерігачі фіксують більше порушень, ніж під час першого туру виборів. “Поки рано робити якісь узагальнення, але вже зараз помітно, що найбільша проблема – так звані колективні голосування. Наші спостерігачі фіксують випадки, коли на виборчі дільниці привозять автобусами людей для голосування. Але поки що важко оцінити масштаби таких випадків загалом по Україні”, - сказав Олександр Черненко.

Зокрема, КВУ зафіксувала масове включення до списків виборців у Запоріжжі. До дільниць цих виборців підвозять спецтранспортом, у тому числі маршрутками.

Загалом у Комітеті виборців відзначають “підвищену конфліктність” роботи виборчих комісій, що можна пояснити останніми змінами до закону про вибори. Комісії порівну сформовані із представників двох кандидатів у президенти.