ПАРЄ розглядає звіт про Голодомор

Голод.
Image caption Архівні фото голоду.

Парламентська асамблея Ради Європи розглядає доповідь про голод 30х років на території колишнього СРСР.

Розгляд відбувається на тлі заяви, яку зробив напередодні у Страсбурзі президент Янукович про те, що визнавати Голодомор геноцидом українців "несправедливо" і "неправильно" стосовно інших народів Радянського Союзу. Делегація Росії в ПАРЄ висловила задоволення позицією українського керівника.

Верховна Рада України 2006 року офіційно визнала Голодомор геноцидом, але Партія регіонів пана Януковича тоді не голосувала за це рішення, хоч і опинилася того разу у меншості.

Частина делегації України в ПАРЄ висловила обурення останніми висловлюваннями Віктора Януковича, і разом з однодумцями з інших країн вимагає в цьому документі визнати, що в Україні голод мав масштаби та інші характеристики геноциду.

Як передають кореспонденти, до основної доповіді щодо Голодомору, яку підготував президент ПАРЄ Мевлют Чавушоглу, існують радикальні доповнення, напрацьовані юридичною комісією Асамблеї.

Зміни торкнулися зокрема назви документу, де пропонували назвати його „Вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні та великого голоду в Казахстані та інших регіонах колишнього Радянського Союзу”.

Доповідь президента ПАРЄ містить пояснення, що Асамблея не може стати на той чи інший бік дискусії, яка точиться з цього питання, а також інтерпретувати історичні факти, але Україні там віддано належне за зусилля у вшануванні багатомільйонних жертв Голодомору.

Кореспонденти називають найбільш сильною пропозицією змінити параграф 5 резолюції. Зокрема, пропонується фразу „Ці трагічні події називають Голодомором та визнані українським законом актом геноциду проти українців” читати наступним чином: „Ці трагічні події називають Голодомором та мають бути визнані актом геноциду проти українців”.

Image caption Президент Янукович та президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Мевлют Чавушоглу.

Росія висловила сподівання, що ПАРЄ не підтримає ініціативу української делегації щодо визнання Голодомору геноцидом.

Раніше партія Наша Україна сказала, що російська сторона вдається до тиску на депутатів ПАРЄ напередодні доповіді.