Туреччину просять видати українського хакера

Максим Ястремський
Image caption Максима Ястремського називають всесвітньо відомим комп'ютерним піратом

«Інтернет партія України» провела мітинг під стінами посольства Туреччини в Києві. Активісти вимагали перевести до української в'язниці українського спеціаліста із комп'ютерних технологій Максима Ястремського, який три роки тому поїхав відпочивати до Туреччини і не повернувся.

Молодого харків'янина звинуватили у хакерському зламі 12 банків і крадіжці 11 мільйонів доларів.

Згідно з вироком окружного суду Анталії, за кожен епізод Максим Ястремський отримав два з половиною роки ув'язнення і в сумі має відсидіти у турецькій в'язниці 30 років.

За повідомленнями преси, турецька поліція назвала юнака «всесвітньо відомим комп'ютерним піратом».

Також газети писали, що під час обшуку в юнака та його друга поліція вилучила два підробних паспорти та два ноутбуки. У них нібито зберігалася інформація про 5 тисяч власників кредитних карток зі Сполучених Штатів та країн Євросоюзу.

Згідно зі звинуваченням, Максим Ястремський через Інтернет зламував кредитні картки і переводив гроші на свої рахунки в 13 країнах світу.

Під час слідства міністерство юстиції США добивалося екстрадиції Ястремського до Америки, щоб судити його за своїми законами.

Звістка про звинувачення у хакерстві була несподіваною для його рідних.

«Для нас арешт був як грім серед ясного неба! Ніхто не міг сказати, за що арештували сина. Говорили, що Максима підозрювали у зв'язках із терористами "Аль-Кайди" та в причетності до теракту в Америці 11 вересня 2001-го. Начебто американські спецслужби полювали за ним шість років. Слідство тривало два роки. Увесь час ми сподівалися, що цей кошмар скінчиться. У голові не вкладається, як у такому могли звинуватити нашого сина. Яка "Аль-Кайда"?! Синові тоді було 19, він був студентом», - розповів після оголошення вироку «Газеті по-українськи» батько хлопця Леонід Ястремський.

Чи можливе повернення до України?

Захисники юнака наполягають на переведенні його до тюрми в Україні.

Вони стверджують, що хлопець має серйозні проблеми зі зодров'ям і потребує лікування, а також загалом відкидають звинувачення суду.

«Якщо уважно почитати протоколи судів і саме рішення, то можна виявити багато невідповідностей і відсутність щонайменшого доказу звинувачення.

Очевидно, турецькому правосуддю просто вигідно, аби Максим вмер в тюрмі, знявши питання про незаконний арешт і сфальсифіковане слідство», - заявив брат юнака, Руслан Ястремський.

З цим не погоджується заступник посла Туреччини в Україні, перший секретар посольства Озґюр Арслан.

«Умови у в'язницях Туреччини відповідають європейським стандартам. Якщо юнак хворий - звісно, про нього подбають. Суди в Туреччині незалежні. Суд в Анталії визнав, що Максим Ястремський вчинив злочин і винен. Я не можу коментувати рішення суду», - розповів у коментарі Бі-Бі-Сі пан Арслан.

Лідер «Інтернет партії України» Дмитро Голуб розповів, що мітингувальники півтори години чекали під стінами турецького посольства в Києві, але до них ніхто й не вийшов. Тому активісти поштою передаватимуть лист, у якому просять перевести хлопця у в'язницю на батьківщині.

Раніше міністерство юстиції підготувало запит на основі Конвенції від 1983 року про передачу засуджених у мінстерство юстиції Туреччини з проханням передати Максима Ястремського до України, аби тут завершити відбування покарання. Але юнакові прийшла офіційна відмова.

Активісти, які стали на захист засудженого, вважають, що вирішення цього питання лежить у політичній площині. Вони вимагають термінової реакції від міністра закордонних справ Костянтина Грищенка на цей прецедент.

«Так кожного українського програміста можна оголосити хакером і притягнути до відповідальності. Наша політична партія не хоче, аби Україна мала імідж хакерів. Ми хочемо, щоб Україна мала імідж професійних програмістів», - заявив лідер партії «Інформаційна Україна» Андрій Колодюк.