GDF: вирок арбітражу про газ - остаточний

Стокгольмський арбітражний трибунал 8 червня зобов'язав "Нафтогаз України" повернути 11 млрд куб. м газу компанiї "РосУкрЕнерго" (RosUkrEnergo), а також передати їй 1,1 млрд куб. м як компенсацiю.

Міністр енергетики України Юрій Бойко сказав, що виконати це рішення неможливо. Про те, що нереально, говорив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі і прем'єр Микола Азаров.

Image caption Роберт Шетлер-Джонс - один з керівників холдингової компанії активів Дмитра Фірташа (праворуч)

На запитання Української служби Бі-Бі-Сі відповів виконавчий директор групи DF, холдингової компанії активів Дмитра Фірташа, Роберт Шетлер-Джонс, який надав свої відповіді у письмовій формі.

Бі-Бі-Сі: Український уряд заявив, що розглядає можливість апеляції проти вердикту Стокгольмського арбітражного суду. Чи готова Ваша компанія до подальших судових розглядів?

Роберт Шетлер-Джонс: Рішення Стокгольмського арбітражного трибуналу є остаточним.

Бі-Бі-Сі: Що робитиме Ваша компанія, якщо "Нафтогаз" просто відмовиться виконувати рішення Стокгольмського арбітражу?

Роберт Шетлер-Джонс: Ми впевнені, що "Нафтогаз" виконає присуд Міжнародного арбітражу, і відтак відмовилися від свого іншого позову проти уряду України в межах угоди про Енергетичну хартію.

Бі-Бі-Сі: У якій формі РосУкрЕнерго воліла б отримати відшкодування від "Нафтогазу" - грошима чи газом?

Роберт Шетлер-Джонс: Звісно, арбітражний суд частіше присуджує грошове відшкодування, а не реституцію майна, тому ми сподівалися, що нам буде відшкодовано втрату газу за його ринковою вартістю в час, коли його було відібрано. Але це справедливий результат для всіх зацікавлених сторін. Ми всі усвідомлюємо жалюгідний фінансовий стан "Нафтогазу", і судове рішення про грошове відшкодування могло би призвести до банкрутства "Нафтогазу", що не відповідало би нічиїм інтересам. Судове рішення не лише повертає RUE весь відібраний газ плюс ще 1,1 мільярда за завдані збитки, але той факт, що таким було рішення міжнародного арбітражу, цілковито підтверджує як законність наших контрактних операцій, так і підстави для наших позовів.

Бі-Бі-Сі: Схоже, що "Нафтогаз" якщо й погодиться на відшкодування, то, найімовірніше, саме газом. Що в такому разі зробить "РосУкрЕнерго" - продасть цей газ чи передасть права на його продаж комусь іншому, наприклад, "Газпрому"? Роберт Шетлер-Джоунз: Рішення суду конкретно стверджує, що відшкодування має бути здійснено у формі газу, тому грошова компенсація навіть не розглядається. РУЕ намагатиметься отримати якнайкращу ціну за цей газ на ринку. Не забувайте також, що в межах цього рішення набуває силу попередній присуд Стокгольмського арбітражного суду, ухвалений у березні цього року, про те, що "Нафтогаз" має сплатити РосУкрЕнерго приблизно 200 мільйонів доларів за інші порушення контракту. А це буде сплачено в межах грошового відшкодування.

Бі-Бі-Сі: Надходять повідомлення про те, що "Газпром" може продати свою частку в РосУкрЕнерго. Чи можете Ви підтвердити ці повідомлення? Чи є потенційні покупці для тієї частки РУЕ?

Роберт Шетлер-Джонс: Наразі ми не можемо коментувати цих повідомлень чи висловлювати якісь припущення.

Бі-Бі-Сі: Відомо, що вилучення газу "РосУкрЕнерго" з підземних газосховищ після підписання українсько-російських газових угод у січні 2009 року було здійснено цілковито за згоди "Газпрому" і російського прем'єр-міністра Путіна. Хоча на той час "Газпром" і "РосУкрЕнерго" вважали добрими партнерами. Що тоді, півтора роки тому, відбулося, і як це позначилося на енергетичних активах пана Фірташа?

Роберт Шетлер-Джоунз: Події, що відбулися 18 місяців тому, слід сприймати в контексті політики того часу, коли газова промисловість України за прем'єрства Юлії Тимошенко була сильно заполітизована. Газова угода, укладена її урядом 18 місяців тому, мала катастрофічні наслідки для України, і новий уряд переглянув її умови з "Газпромом". Це пані Тимошенко вирішила усунути "РосУкрЕнерго" зі схеми газопостачання в Україні, а "Нафтогаз" привласнив газ, який нам належав. Позови, які ми подали у Стокгольмі проти "Нафтогазу", були подані обома партнерами спільного підприємства RUE (тобто "Центрагаз" і "Газпром"). З нашої точки зору, "РосУкрЕнерго" - це підприємство, і нас цікавлять комерційні і правові аспекти цих подій, а не політика. Рішення Міжнародного арбітражного суду в Стокгольмі цілковито виправдало законність нашої контрактної діяльності і підстави для наших позовів. А вердикт суду підтвердив, що "Нафтогаз" не має юридичних підстав чи будь-яких прав на великі обсяги газу РУЕ, які зберігалися в підземних сховищах в Україні і призначалися для наших покупців у Європі.