Кримські пляжі: сміття і євроамбіції

Image caption Пляжники нарікають на іржаві перевдягальні в Криму. Проте на багатьох пляжах Заходу перевдягалень узагалі немає

Влада Криму, де нещодавно стартував туристичний сезон, стверджує, що місцеві пляжі відповідають європейському рівню.

У Севастополі, зокрема, говорять про імовірність отримання "блакитного прапора" - міжнародного знаку якості, яким уже пишається Ялта.

Однак якщо ситуація на центральних пляжах міста суттєво покращилася, то санітарно-гігієнічний стан у віддалених зонах відпочинку пляжників поки не тішить.

Війна пляшкам та фекаліям

Севастопольські комунальні служби оголосили війну старим каналізаційним колекторам, що виводять фекальні води просто у море.

Тепер у районі міських пляжів "Пісочний" та "Сонячний" бруд у воду більше не потрапляє. Не скаржаться і відпочивальники найголовнішого пляжу міста, що у Парку Перемоги. Одначе назвати чистими пляжі, що віддалені від центра, можна із великим перебільшенням.

"Я намагаюсь знайти місце, щоб відпочити. Але навколо тільки розкидані пляшки та сміття. Ось пляшки відомих марок пива, горілочки, навіть з-під шампанського. Хтось напередодні добре відпочив. Спробую знайти чистіше місце", - скаржиться о 10-й ранку один із відпочивальників пляжу "Учкуївка".

Знайомлюся із чарівною львів'янкою Христиною.

- Які перші враження від севастопольського пляжного сервісу? - питаю в неї.

- Минулого року була на Криті, у Греції. Різниця, звичайно відчувається, - каже Христина.

- Але кажуть, що деякі севастопольські пляжі претендують на європейський знак якості - блакитний прапор…

- Та який там блакитний прапор! Подивіться: сміття навколо, переодягальні з іржею, якісь будівельні роботи поруч ведуться. Я вважаю, що до європейського рівня ще далеко…

"Наше"

Наступний співрозмовник Олексій приїхав із Санкт-Петербурга. Його на кримських пляжах теж дратують бруд та ґвалт.

Однак, каже Олексій, відпочинок у Криму має суттєву перевагу. На відміну від курортів Анталії, де, каже він, безперервно снують турки, на півострові - скрізь "свої" і лунає рідна "пітерцю" російська мова.

"Тут все наше, рідне", - констатує Олексій. "Через те і бруд виглядає не таким вже й брудним. Що поробиш? Такі ми вже люди."

Запаркання

У Севастополі провадять ще одну війну - за вільний доступ до прибережної смуги. Інспектуючи днями тамтешні пляжі, міський голова був вражений металевими огорожами на узбережжі і пообіцяв журналістам ламати і переносити їх, навіть якщо доведеться проводити "боротьбу" у судах.

"Потрібно домогатися того, щоб у Севастополі, прийшовши на мис Лукул, ви змогли пройти узбережжям вздовж моря 152 кілометри", - заявив Валерій Саратов.

Поки "комунально-пляжні" проблеми вирішуються, купальний сезон набирає обертів. І попри усі зусилля місцевої влади навести лад у пляжному бізнесі, рівень тутешнього сервісу ніяк не може розпрощатися із залишками сервісу радянського.

Головними ж родзинками кримського відпочинку і надалі залишаються лише море та сонце.