Чиновники вирішують, що робити з 'Таміфлю'

Міністр охорони здоров'я Зіновій Митник в інтерв'ю ЗМІ заявив, що препарат "Таміфлю", масово закуплений Україною під час пандемії свинячого грипу, будуть використовувати для лікування інших хвороб.

Утім, в парламентському комітеті з питань охорони здоров'я заявляють, що робити цього не можна, навіть попри те, що невикористаним залишилися сотні тисяч упаковок дорогого препарату.

Image caption Україна взимку купила майже 800 тисяч пачок "Таміфлю"

Лікувати СНІД замість грипу

Мінздоров'я України вирішило, що робити із закупленим у часи пандемії свинячого грипу препаратом "Таміфлю". Як сказав міністр Митник, його можна використовувати для лікування інших хвороб: "А інші хвороби, при яких можна використовувати "Таміфлю" - це СНІД та ВІЛ-інфекція".

Щоправда, в інструкції до препарату про згадані паном Митником хвороби не йдеться. Ініціативу лікувати "Таміфлю" інші, окрім грипу, хвороби критикують у профільному комітеті Верховної Ради.

Його голова, Тетяна Бахтеєва, в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, розповіла, що, на її думку, використовувати Таміфлю для лікування інших недуг - не можна: "І, звичайно ж, використовувати Таміфлю для лікування інших захворювань я, як лікар, вважаю, категорично заборонено. Там є перелік захворювань, це вірусна етіологія, це грип, можливо, не лише H1N1. Але це треба робити тільки під контролем лікарів, а використовувати для лікування ВІЛ-СНІДу, як це пролунало в пресі, я такого просто навіть ще не чула. Вважаю, що це неправильно."

Чи грип під час СНІДу

У Міністерстві охорони здоров'я Бі-Бі-Сі пояснили: вочевидь, міністр мав на увазі, те що "Таміфлю" даватимуть, наприклад, ВІЛ-інфікованим, які занедужають на грип типу А, а не лікуватимуть ВІЛ-інфекцію. Бі-Бі-Сі запитала спеціаліста з питань туберкульозу та ВІЛ Всесвітньої організації охорони здоров'я Олени Хейло, чи можна давати Таміфлю таким хворим.

Image caption Минулого року доставка "Таміфлю" в Україну набула великого розголосу.

""Таміфлю" не входить в антиретровірусну терапію, але є опортуністичні інфекції, і вірусні в тому числі, дуже важкі. Це інфекції, що зазвичай супроводжують ВІЛ-інфекцію. Тобто це інфекції, які у нормальної людини не виявляються за рахунок імунітету. Якщо є певна хвороба, її треба лікувати, тому що ВІЛ-стан - це ВІЛ-стан, це знижений імунітет. Але на його фоні, яка хвороба виникла, таку й треба лікувати," - розповіла пані Хейло.

Використали лише 10% "Тамфілю"

За словами члена парламенту Тетяни Бахтеєвої, у розпал пандемії Україна закупила майже вісімсот тисяч пачок "Таміфлю", на це витратили 59 мільйонів гривень. Використали - лише десяту частину, а у деяких партій завершився термін придатності. Втім, за даними Міністерство охорони здоров'я, це стосується лише "Таміфлю", який надійшов як гуманітарна допомога. Усе решта - придатне до використання.

Нині у відомстві наполягають, що масові закупівлі "Таміфлю" були виправданими навіть попри те, що не весь препарат знадобився. Розповідає головний епідеміолог МОЗ України Сергій Бережнов:

"Були зроблені такі розрахунки, що якщо буде найгірший сценарій в Україні, то розраховувалося, що буде приблизно в Україні 12 мільйонів хворих. Виходячи з такої кількості хворих і розраховувалася необхідна кількість "Таміфлю". Але кількість смертей від ускладнень була навіть в декілька разів нижче, так це каже не про те, що процес був менш інтенсивний, ніж в попередні роки, а це показує, що система спрацювала, і я вважаю, що вона спрацювала досить ефективно."

Закиди ВОЗ

"Таміфлю" як ефективний препарат проти грипу A/H1N1 рекомендувала Всесвітня організація охорони здоров'я. Нині її критикують за перебільшення небезпеки грипу і звинувачують у змові із фармацевтичними компаніями.

У червні профільний комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи ухвалив звіт, де пандемію грипу назвали "такою, що її ніколи не було" і такою, що призвела до марного витрачання величезних сум державних грошей та до невиправданих страхів. Документ винесуть на розгляд ПАРЄ наприкінці місяця.