Коаліція росте, але суперечки посилюються

Депутат Давид Жванія перейшов до коаліції (архівне фото)
Image caption Депутат Давид Жванія тепер координатор групи в коаліції (архівне фото)

Парламентська коаліція, за словами голови Верховної Ради Литвина, нараховує 258 депутатів після того, як до її складу у п'ятницю перейшли шість депутатів НУНС.

На думку спікера, чисельність депутатів у коаліції "буде залежати від того, як будуть розвиватися процеси в Україні і якою буде влада".

Координатором нової групи в коаліції став один з шести депутатів, колишній близький соратник Віктора Ющенка і один з тих, хто фінансово підтримував “помаранчеву” революцію Давид Жванія. Хоча пізніше саме пан Жванія піддавав сумніву, зокрема, отруєння пана Ющенка 2004 року.

Ті з НУНС, хто не піддався агітації за перехід до коаліції, стверджують, що декому з перебіжчиків пообіцяли фінансові ін’єкції і теплі місця зокрема, в Генеральній прокуратурі і київській міській раді.

На думку депутата від опозиції Олеся Донія, “меркантильні інтереси для всіх цих людей дорожчі, ніж ідеологія.”

Партія регіонів на всіх рівнях неодноразово відкидала такі закиди, називаючи це фантазією тих, кого позбавили влади.

Коаліцію під назвою "Стабільність і реформи" у складі 235 депутатів Партії регіонів, комуністів, Блоку Литвина та кількох інших було створено 11 березня.

Відтоді до коаліції приєдналися близько 20 депутатів БЮТ і близько 14 від НУНС.

НУНС пропонують "розпустити"

Тим часом сепаратистські тенденції всередині НУНС призвели до того, що заступник голови фракції Олександр Третяков заявив в інтерв’ю тижневику “Дзеркало тижня” про необхідність розпуску фракції.

На думку пана Третякова, “хто хоче, нехай вливається в БЮТ, інші – до коаліції, а той, хто залишиться, створить опозиційну фракцію – буде можливість працювати в парламенті однодумцям, узгоджено голосуючи.”

Для підбадьорювання переходу до коаліції, як кажуть експерти, регіонали вдаються не лише до обіцянок, а й можливих поступок опозиції.

Прем’єр Микола Азаров стверджував в ефірі одного з телеканалів, що при розробці урядом деяких законопроектів, зокрема, Податкового і Бюджетного кодексів, могли бути допущені помилки.

"Опозиція повинна пропонувати, якщо їй щось не подобається. Ми розглянемо ці пропозиції. І готові їх врахувати, якщо вони будуть дійсно працювати на користь економіки", - сказав пан Азаров.

Конституційна більшість

Водночас чимало представників опозиції переконані, що нині регіоналам не потрібно 300 голосів для внесення змін до Конституції.

Депутат від БЮТ Олег Ляшко сказав Бі-Бі-Сі, що є простіший спосіб.

“А для чого їм поправки до Конституції? Всі зміни на свою користь вони зробили шляхом змін до низки законів, зокрема, щодо регламенту Верховної Ради, тощо. Сьогодні Янукович, внісши жодної зміни до Основного закону, має більше повноважень, ніж свого часу Леонід Кучма. Особливо регіоналам стали не потрібні зміни після того, як Консититуційний суд “освятив” можливість вільного переходу депутатів з фракцій.”

Суперечки всередині

Водночас із збільшенням коаліції посилюються суперечки між її членами.

Комуністи не підтримують зміни до закону про місцеві вибори на мажиритарно-пропорційній основі, що дозволить регіоналам, нагадують аналітики, забезпечити в областях більшість приходу до влади своїх ставлеників.

Хвилюють Компартію і заяви щодо створення ринку землі і пенсійна реформа. І дехто з комуністичних радикалів навіть заявляє про можливість виходу з коаліції.

Водночас спікер Володимир Литвин називає неприпустимим перебирання Кабміном на себе повноважень парламенту, зокрема, при розгляді Бюджетного і Податкового кодексів.

Резонансу набула суперечка між регіоналами – віце-прем’єром з силових питань Володимиром Сивковичем і депутатом Володимиром Ярощуком.

Останній звинуватив пана Сивковича у неправомірних, на його думку, діях щодо вирішення земельних питань. Віце-прем’єр повністю заперечує такі закиди.

Новини на цю ж тему