Тігіпко пояснив куди підуть гроші МВФ

Сергій Тігіпко

Віце-прем’єр з питань економіки Сергій Тігіпко каже, що Україна не має інших варіантів, окрім, як поновити співпрацю з Міжнародним Валютним Фондом і, що гроші МВФ підуть на скорочення дефіциту бюджету та на валютні резерви НБУ.

Напередодні візиту МВФ до Києва пан Тігіпко в інтерв’ю Українській Службі Бі-Бі-Сі у Парижі під час міжнародної конференції, присвяченій економічному партнерству між Україною та Євросоюзом, висловив упевненість, що нову угоду між Києвом та МВФ буде підписано.

С. Тігіпко: Так, з вівторка ми починаємо переговори з місією, голова місії приїжджає у вівторок. Зразу почнемо розмовляти з ними, готувати угоду. І я вважаю, що у нас просто немає інших варіантів, ми повинні мати угоду з Міжнародним Валютним Фондом і спільну програму.

Ми підготували таку програму разом з фахівцями МВФ до 2012 року, тобто на два з половиною приблизно років. Практично вся текстова частина погоджена. І зараз залишилися такі, достатньо важкі переговори, які стосуються підтвердження з нашого боку дефіциту бюджету, шість відсотків. Разом — дефіцит зведеного бюджету та дефіцит “Нафтогазу України”. Ось про це будемо говорити з місією.

"Зауважень немає"

За словами пана Тігіпка, окрім бюджету, інших серйозних зауважень до України в Міжнародного Валютного Фонду немає.

С. Тігіпко: Ні, не бачу ніяких інших проблем, і під час переговорів ніяких проблем не було, але я за останній місяць двічі зустрічався з паном Строс-Канном, ведемо переговори з місією, і я можу сказати: позиція МВФ — зрозуміла.

Весь світ під час кризи стимулював економіку через збільшення дефіцитів бюджету, через вливання грошей в економіку, а зараз прийшов час робити зворотні кроки. Консолідувати бюджети, щоб не було системних криз, які ми бачимо, наприклад, на півдні Європи та в Україні, то потрібно послідовно рухатись. Якщо для цього будуть потрібні непопулярні кроки, ми повинні на них іти.

Тому що від цього залежить практично безпека держави в цілому, і не треба боятися. Треба пояснювати людям, і я переконаний, якщо люди зрозуміють, яка середньострокова перспектива, якщо б ми не стали робити таких змін, -- вони підтримають, вони сприймуть це.

Гроші будуть "накопичуватися"?

Пан Тігіпко пояснив, на що конкретно будуть витрачені гроші, якщо Україна відновить кредитування з боку Міжнародного Валютного Фонду:

С. Тігіпко: Тут все просто. Гроші можуть бути скеровані в два напрямки. Перший напрямок — це покриття дефіциту бюджету, другий — це валютні резерви Національного Банку України.

Можу сказати, що зараз, коли ситуація змінилася, - а вона змінилася і в світі, бо в світі почалося економічне зростання, вона змінилася й в Україні. Того року ми мали 15% падіння ВВП, а в цьому році, за попередніми даними, у нас за п’ять місяців 6,1% зростання ВВП, - в таких випадках гроші на покриття дефіциту бюджету дають дуже погано.

Тому переважна частина грошей, які будуть заходити в Україну, будуть іти на валютні резерви. Тобто вони не будуть нами проїдатися, вони будуть накопичуватися.

Але це дасть можливість нам залучити гроші Світового Банку, які підуть на дефіцит бюджету, гроші Європейського Союзу, які вже проголосовані, вони вже є в програмах і чекають тільки одного — початку програм з Міжнародним Валютним Фондом. Гроші Європейського Союзу також нам підуть на покриття дефіциту бюджету. Це створить умови для інвесторів, ми зможемо вийти на зовнішні ринки, і до таких виходів ми уже практично готові.

Євроінтеграція

На думку пана Тігіпка, радикальних перешкод на шляху до тіснішої інтеграції України з ЄС немає:

С. Тігіпко: Я вважаю, що все, що стосується європейської інтеграції для нас повинно залишатися і практично залишається основним пріоритетом нашої зовнішньої політики.

І якщо говорити про якісь перешкоди, не бачу особливих перешкод, перешкоди тільки в одному, що європейці, європейська інтеграція вимагають абсолютно конкретних рішень, які потрібно спільно з європейцями готувати.

І якщо ми прийняли, скажімо, закон про державні закупівлі, то ми півтора місяці відпрацьовували з фахівцями Європейської Комісії цей закон. Для того, щоб він був якісним, для того, щоб він був такий конкурентно спроможний. Якщо ми вже міняємо законодавство українське на європейське, то щоб уже це було сучасне законодавство.

І на жаль, таких готових рішень ми сьогодні не маємо. І нам потрібно просто витрачати на це час.

Але ми маємо абсолютно конкретні плани дій, Кабінет Міністрів затвердив програму конкретних кроків по євроінтеграції на 2010 рік. І вони абсолютно чітко прописані: хто, що і коли повинен зробити. Така ж програма дій затверджена по двом самим складним напрямам, це по інтеграції наших умов санітарного та фітосанітарного контролю, і по технічному регулюванню.

Зараз стосовно цього ми і готуємо відповідні законодавчі кроки. Найближчим часом Президент внесе два закони по технічному врегулюванню. Тому якихось перешкод не бачу, ми активно працюємо.

Вільна торгівля

Пан Тігіпко також розповів, як просувається справи з підписанням угоди про асоціацію з ЄС та запровадження зони вільної торгівлі.

С. Тігіпко: Ми повинні мати угоду “Про асоціацію” до кінця року, в цю угоду повинна входити зона вільної торгівлі.

Якщо і не будемо мати до кінця року, то ми повинні з українського боку все зробити все, щоб залишилися тільки політичні питання. Нам не потрібно ніякого календаря. Ми знаємо, якщо ми ведемо переговори, то ми, частина за частиною, погоджуємо відповідні блоки переговорів.

Саме важке для нас буде, безумовно, сільське господарство. Ми знаємо, наскільки це чутливе питання для Європейського Союзу, але й і для України це — стратегія, тому переговори тут ідуть зараз достатньо важко. Чим вони закінчаться, будемо бачити.

Український віце-прем’єр погодився з думкою, що ускладнення в переговорах по сільському господарству виникають через почуття конкуренції з боку потужних сільськогосподарських виробників — членів ЄС. Таких, зокрема, як Франція та Іспанія.

С. Тігіпко: Ми вже знаємо позицію тих країн, які мають сектор сільського господарства, і безумовно, ми розуміємо, що вони бачать в Україні конкурента. І правильно роблять. Тому що вони бачать, наскільки ми потужними можемо бути особливо в зерновому господарстві, в насінні соняшника, в олії соняшниковій...

Це є. Ну, це така нормальна робота. Ми б змогли погодити зону вільної торгівлі і найближчим часом підпишемо з країнами EFTA — це Норвегія, Швейцарія, Люксембург і Ісландія, і зараз розпочинаємо таку ж роботу з Туреччиною. З країною, яка займає в нас по зовнішній торгівлі друге місце.