Львів хоче продати назву стадіону

Проект нового стадіону у Львові
Image caption Проект нового стадіону у Львові

Мер Львова пропонує продати право назвати стадіон, який будуть до Європейської першості з футболу 2012-го. Одразу ж після заяви з’явилася пропозиція назвати споруду на честь провідника ОУН Степана Бандери.

Міський голова Львова Андрій Садовий озвучив два шляхи, якими місто може піти, називаючи новий стадіон:

"Ми повинні спільно подумати з національним агентством, з обласною адміністрацію, яким принципом ми підемо: чи ми дамо назву львівську, чи ми будемо на цьому заробляти гроші".

За словами мера, всі вже зрозуміли, що футбольні стадіони не є прибутковими. Тому, продавши право на назву, можна отримати кошти, за які деякий час експлуатувати споруду.

Як тільки мер оприлюднив наміри львівського керівництва, з’явилися перші варіанти назв нового стадіону.

Відомий гучними заявами депутат обласної ради Ростислав Новоженець запропонував назвати арену іменем провідника ОУН-УПА Степана Бандери.

За його інформацією, львівський євростадіон вже неофіційно охрестили "Лємбергом". Це так само, якби його назвали на польський манер "Львув" або по-російськи "Львов", - обурюється обранець.

Назва, каже, має бути привабливою і відповідно до політичної ситуації, яка склалась.

Image caption За графіком, до завершення будівництва стадіону залишилося 1 рік і три місяці

"Назвавши іменем Степана Бандери, ми би з одного боку дали би відповідь всім тим, які налаштовані вороже до цієї легендарної постаті. З іншого боку, ми би популяризували постать Степана Бандери серед світової громадськості, і дали б можливість історикам, громадським діячам активно розвінчувати міфи про Степана Бандеру", - розповів пан Новоженець.

Стадіон імені Степана Бандери – назва, яку львів’яни підтримали б майже стовідсотково, - впевнений автор ідеї Ростислав Новоженець.

Водночас мешканці, яких опитала Українська служба Бі-Бі-Сі, у думках розділились. Частина таку назву підтримує, інші дивуються: "Яке відношення Степан Бандера має до спорту?". А от у чому більшість жителів одностайна – так це у тому, що називати стадіон мають не компанії, а львів’яни.

Світовий досвід: як заробити на стадіоні

Водночас у світі практика якраз інша. Великій частині стадіонів дають назву клубу, який його збудував, або оголошують конкурс і продають право назвати споруду якійсь компанії, яка готова заплатити за таку рекламу немалі гроші. Це може бути на 3, 5, 10 років.

Експерт у футбольних питаннях Андрій Антонюк наводить приклад Великобританії. У Лондоні футбольний клуб "Арсенал" нещодавно збудував новий стадіон, назва якого "Ashburton Grove". Але так називається він лише на матчах Національної першості.

На поєдинках Ліги чемпіонів його назва - "Emirates Stadium", оскільки право на назву клуб продав спонсору – авіакомпанії "Emirates". І таких прикладів Андрій Антонюк, каже, чимало.

Наприклад, один зі стадіонів, де відбуваються матчі світової першості в ПАР, називається "Coca-Cola Park", а на чемпіонаті світу в Німеччині 4 роки тому, фактично, половина стадіонів були продані, наприклад, "Nordbank Arena".

До речі, стадіон "Coca-Cola Park" у Йоханесбургу до 2008-го року носив назву "Ellispark". За право назвати споруду компанія "Coca-Cola" заплатила 58 мільйонів доларів.

Якби керівництвові Львова вдалося продати право на назву львівського євростадіону за такі ж гроші, то це майже б на половину окупило вартість його будівництва.