Фарватер миру: відновлення навчань з Росією

Корабель ЧФ Росії
Image caption Навчання вперше проходять у штабі

У Севастополі в понеділок розпочалися україно-російські військово-морські навчання "Фарватер миру" - перші за останні сім років. Проведення цих навчань Росія називає першим кроком до "нормалізації військово-морських відносин" між двома країнами, вітають їх і в Севастополі.

"Фарватер миру"-2010 вперше відбувається саме на штабному рівні, у локальній комп’ютерній мережі, без залучення кораблів, військових підрозділів та бойової техніки.

Темою навчань є планування та проведення пошуково-рятувальної операції під час миротворчих дій у кризовому районі, а метою - налагодження взаємосумісності органів управління двох флотів, відпрацювання єдиних процедур й документів з планування та проведення спільних операцій, вироблення єдиних поглядів на проведення спільних дій у морі.

Переважна більшість мешканців Севастополя, які засуджують багаторічну участь України у міжнародних навчаннях серії "Сі бриз", вітають відновлення українсько-російських навчань серії "Фарватер миру".

Натомість флотські спеціалісти кажуть, що після більш як десятилітнього інтенсивного опанування українськими моряками сучасних методик підготовки сил флоту за стандартами НАТО, відчутне зменшення взаємодії із Північноатлантичним альянсом та одночасне відновлення практичної взаємодії із ВМФ Росії зводить нанівець євроатлантичні напрацювання ВМС України періоду 1997-2009 років.

Image caption Навчання "Фарватер миру" називають повернення до радянської практики

Спеціалісти, аналізуючи ці навчання, кажуть, що "Фарватер миру" - це повернення до радянських керівних плануючих моментів.

Раніше контр-адмірал ВМС України Віктор Носенко заявив, що командування клопотатиме перед керівництвом Генштабу Збройних Сил та Міноборони про проведення наступного року не комп’ютерного, а повномасштабного навчання "Фарватер миру", в якому братимуть участь кораблі, авіація та морська піхота.

Високі гості навчань

В рамках навчань Севастополь відвідають міністри оборони України та Росії: Михайло Єжель та Анатолій Сердюков.

За повідомленнями українських ЗМІ, міністри зустрінуться у Партеніті, сама зустріч буде закритою.

Міністри обговорять військово-технічну співпрацю, а також співробітництво в оборонній сфері у зв’язку із продовженням базування Чорноморського флоту Росії у Севастополі.

Image caption Командувачі ВМС України та ЧФ Росії

Також йтиметься про перегляд терміну та умов використання російською стороною тренажерного комплексу палубної авіації «Нитка», розташованого поблизу Сак та випробувального центру, орендованого Росією неподалік Феодосії.

24 червня обидва міністри, як заплановано, відвідають Севастополь, де проходитимуть навчання.

"Фарватер миру"-2010 триватиме до 25 червня.

"Дірка" у 7 років

Навчання були започатковані 99-го року і проводилися раз на два роки: в 1999, 2001 і 2003 роках.

Це були навчання тактичного рівня, тобто з залученням надводних, підводних, пошуково-рятувальних сил, а також морської авіації та морської піхоти.

Маневри мали на меті вдосконалити взаємодію між підрозділами флотів Росії та України під час проведення миротворчих операцій у віртуальних зонах етнічних конфліктів та у зонах стихійного лиха.

У 2005 році "Фарватер миру" вперше не відбувся. Хоча в українських планах бойової підготовки ці навчання були: їх туди внесли на підставі попередніх домовленостей з російською стороною 2004 року.

Пізніше у командуванні Чорноморського флоту Росії заявили, що, мовляв, через дуже щільний план-графік заходів на російському флоті немає, куди ставити ці навчання.

Серед причин називали відчутне збільшення у 2005 році практичного співробітництва українських ВМС із флотами західноєвропейських країн у рамках навчань під проводом НАТО та перемога в Україні на той час "помаранчевої" більшості.

За президентства Віктора Ющенка "Фарватери миру" не проводилися взагалі.