Коаліція у складі 300 ''теоретично можлива''

Тимошенко
Image caption Припускають, що ще близько 30 депутатів БЮТ може перейти до коаліції. Залежатиме від "менеджерського хисту" Тимошенко

Лідер найбільшої опозиційної сили БЮТ Юлія Тимошенко припустила, що склад парламентської коаліції, до якої, за останніми даними, входять 258 депутатів, може збільшитися до 300 депутатів, що означало б конституційну більшість.

До складу коаліції після її створення у березні перейшли близько 20 депутатів БЮТ і приблизно 14 від НУНС, після чого з’явилися заяви про можливість розпуску фракції НУНС.

Представники опозиції застерігають про загрози, які можуть виникнути, якщо коаліція назбирає 300 голосів – тобто, коли з'явиться можливість вносити зміни до Конституції.

Представники коаліції ж кажуть, що це може статися вже до осені.

Директор Центру прикладної політики Михайло Басараб в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив думку, що "теоретично можливо", що до складу коаліції незабаром увійдуть 300 депутатів, зокрема "кілька десятків" може перейти до коаліції з БЮТ.

М. Басараб: Якщо дивитись на ті темпи, з якими представники сьогоднішньої опозиції перебігають до коаліції, то теоретично це можливо. Однак я думаю, що загалом це буде зробити достатньо важко. Але теоретично це можливо. Складно сказати, до початку осені чи до кінця осені, але теоретично така можливість, безумовно, є.

Бі-Бі-Сі: За рахунок кого може це досягнути таку кількість голосів?

М. Басараб: Можуть бути сюрпризи. Як ми побачили на прикладі "Народної самооборони", до коаліції можуть перейти найвідданіші соратники сьогоднішніх опозиційних лідерів.

Image caption Результати голосування в Раді показові

Отже, наприклад, пан Новиков чи пані Лук’янова були в неймовірно близьких, тісних і теплих стосунках з керівництвом «Народної самооборони» (я маю на увазі Юрія Луценка і його рідного брата) протягом багатьох років, і навряд чи хтось міг би навіть подумати, що коаліція зможе перетягти цих депутатів на свій бік. Тому, я думаю, що цілком можливо, що ми побачимо ще дуже багато різних сюрпризів.

І ті, хто сьогодні клянуться у відданості опозиційним лідерам, через місяць чи через два абсолютно спокійно можуть опинитись у коаліції.

Бі-Бі-Сі: Скажіть, скільки представників БЮТ може увійти до коаліції, враховуючи певну кількість невдоволених? Кажуть, їх більше 50-ти – саме тих, хто може не потрапити до списку прохідних від БЮТ на наступних парламентських виборах.

М. Басараб: Ми бачимо, що ця цифра коливається від 35-ти до 50-ти. Представники коаліції кажуть, що таких потенційних перебіжчиків (чи "тушок", як їх називають) 50. У БЮТ, якщо я не помиляюсь, Шкіль заявляв, що таких 30, які зараз десь знаходяться під сумнівом.

Все буде залежати від того, наскільки Юлія Тимошенко зможе проявити зараз менеджерський хист у своїй команді. Все залежить від того, наскільки правильно і гарно вона розкладе пасьянс і зможе задовольнити інтереси усіх тих, хто залишається з нею сьогодні. Якщо вона зможе задовольнити їхні кадрові потреби, матеріальні, політичні або якісь інші і чим більше буде вдоволених, то звичайно тим менша кількість тих, хто потенційно може перебігти. Але я думаю, що тих, хто може перейти до коаліції, в БЮТ все ж таки залишається не менше кількох десятків.

Для чого потрібно 300 голосів

Бі-Бі-Сі: Чи потрібні Партії регіонів взагалі 300 голосів? Здається, вони ухвалять і так потрібні для них закони, які посилюють владу президента?

М. Басараб: Думаю, розглядається кілька сценаріїв, адже ще не так давно обговорювався варіант прийняття нового закону про референдум, згідно з яким можна обійти оцих 300 голосів і внести ті необхідні зміни до Конституції шляхом проведення всеукраїнського референдуму.

Очевидно, ми розуміємо, що це буде лише внаслідок прийняття нової редакції закону про референдум. Тому, я думаю, що абсолютно спокійно Партія регіонів (зараз ініціатива в її руках) може розглядати кілька сценаріїв. Або ж зміни до Конституції шляхом консолідації 300 і більше голосів коаліції, або ж прийняття законодавчих актів, наприклад, закону про референдум.

З паном Басарабом розмовляв Олесь Коношевич.

Новини на цю ж тему