Крим і відпустковий патріотизм влади

Узбережжя Чорного моря
Image caption Кримські пляжі не надто популярні серед тих, хто може собі дозволити відпочинок за кордоном.

У Криму заяву президента Януковича, який скритикував українських чиновників за те, що вони їздять відпочивати за кордон, а не до Криму, помітили але, як каже кореспондентка УС Бі-Бі-Сі у Сімферополі Валентина Самар, кажуть, що "серце і душу" вкладати мало, а треба ще гроші.

Подробиці про заяву Януковича читати тут

В. Самар: Треба зазначити, що поки що в Криму не дійшли одностайної думки, що саме мав на увазі Віктор Янукович, коли закликав чиновників відпочивати не за кордоном, а в Криму. Це була подвійна заява: відпочивати в Криму і ухвалити закон про відродження курортного Криму, аби нам було не соромно в нього їздити, вкладати в нього "душу і серце".

Чому б і ні?

За словами нашої кореспондентки, в Криму є 2 державні резиденції, 6 державних дач, а також санаторії для депутатів і урядовців. Водночас, як каже наша кореспондентка, багато з об’єктів, які фінансуються з бюджету, не використовуються.

В. Самар: Тут є шість державних дач, санаторії для нардепів, урядовців. Це «Нижня Ореанда», «Дюльбер», «Морський прибій». Дві державні резиденції – "Зоря" у Форосі і Юсуповський палац в Кореїзі. І все це закриті від простого люду об’єкти. Вони на бюджетному фінансуванні. Але чиновниками вони не використовуються, і взагалі навіщо вони потрібні – невідомо.

Приміром, пам’ятник Юсуповський палац. Його було вилучено в державну власність і створено там держрезиденцію. Однак жодного заходу державного рівня за десятиліття там не відбувалося. В той же час журналістські розслідування свідчать, що він використовується, як закритий vip-готель, де відпочивають обрані чиновники з Адміністрації президента. Або ж за 1,5 тисячі доларів на добу можна порозкошувати там у апартаментах Сталіна чи у апартаментах Юсупова.

Знову ж таки, бюджетування цих оздоровниць для депутатів, державних дач, резиденцій – інформація за усіх президентів України була закритою. Зрозуміло, що утримання таких «перлин» - це річ коштовна для бюджетів.

Тому, у мене питання: чи мають чиновники відпочивати в цих оздоровницях за державний кошт, чи все таки вони будуть платити, як пересічні українці? Тобто, вкладати в Крим не тільки серце і душу, як до того закликає президент Янукович.

Звісно, що вже давно іде мова про те, щоб всі ці депутатські оздоровниці, дачі, резиденції урядовців все ж таки мали б стати звичайними господарчими об’єктами, прибутковими, платити податки, бо одні лише пільги за земельні платежі, як завжди заявляли чинники Криму, дозволяють залучати до бюджету десятки мільйонів гривень.

Чи їздять чиновники у Крим?

В. Самар: Вони не поспішають, бо оскільки всі ці оздоровниці хоч і на бюджетному фінансуванні, але не розвіваються, нема ніякого конкурентного середовища, це все дуже по-радянські. І ті, хто ностальгує за тими часами, звичайно, можуть заїхати в якійсь такий санаторій для нардепів чи урядовців, щоб побачити, як там було колись і зараз.

Але всі вони їздять за кордон, і там, звичайно, рівень сервісу просто незрівняний. Крим в цьому сенсі абсолютно убитий край.

Перспектив нема, особливо, якщо порівняти новинки туристичні, курортні у Туреччині, навіть у Грузії, то Крим уже давно десь там плететься у хвості. І власно кажучи, це друга частина меседжу пана Януковича про те, що треба відроджувати курортний Крим, треба спеціальний закон ухвалити.

Він, звісно, має на увазі той проект, який зараз готується урядом Криму, про особливий порядок інвестиційної діяльності на території РК і Севастополя. І власно кажучи, мова іде про те, щоб надати податкові канікули для інвесторів років на п’ять – з податку на прибуток, ПДВ, земельного податку, - для того, щоб розвивати відповідні сфери.

Це охорона здоров’я на базі санаторно-курортного комплексу, це відпочинок, це туризм, аграрно-промисловий комплекс, тобто, те, що має забезпечувати курортника якісною, екологічно-чистою їжею, і екологічні проекти – вітроенергетика, геоенергетика. І зараз стоїть питання взагалі відродити лікувальну базу саме кримських курортів, яка вбита. В тому числі, за участю тих чиновників, які не слідкували за лікувальною базою…

Янукович і Крим

В. Самар: Він сюди їздив і тоді, коли не був президентом України.

І це були відпочинки, пов’язані з певними скандалами. І цей будинок, який називається «Дача Януковича» (його можна знайти в Інтернеті, є багато знімків), розташований на колишній території Інституту виноробства та вина «Магарач», який був виведений із сільськогосподарського використання, і там була збудована шикарна дача. Звичайно, тепер він має відпочивати в державній резиденції.