Візит Гіларі Клінтон: погляд з Вашингтона

Гіларі Клінтон (фото з архіву)
Image caption Гіларі Клінтон здійснює турне Східною Європою і Кавказом

Державний секретар США Гіларі Клінтон у четвер прибуває до Києва в рамках поїздки країнами Східної Європи і Кавказу. Це її перший на посаді візит до України.

Пані Клінтон має зустрітися з президентом Януковичем, іншими посадовцями, лідером опозиційної БЮТ Юлією Тимошенко та представниками громадських організацій.

Після України вона відвідає Польщу, Азербайджан, Вірменію та Грузію.

Метою візиту, зокрема, називають прагнення Вашингтона заспокоїти побоювання тих країн, що покращення стосунків між США та Росією відбувається за їхній рахунок.

Інтерв'ю Бі-Бі-Сі з Ю. Щербаком: Україна для США - десятирядна

Напередодні візиту пані Клінтон до України у Вашингтоні представили нового українського посла Олександра Моцика, який супроводжує Гіларі Клінтон під час візиту до України.

Представники Держдепартаменту, присутні на прийняті у Вашингтоні, заявили, що під час візиту американської делегації до Києва США хочуть ще раз почути від української влади про відданість України демократичним цінностям і розвитку відносин з Заходом.

Вони зауважили, що стратегічне партнерство з Україною сповна не реалізоване, і висловили сподівання, що цьому сприятиме візит Гіларі Клінтон.

Президент Янукович зустрівся з президентом Обамою у квітні на саміті з нерозповсюдження ядерної зброї, назвавши зустріч "важливою з точки зору майбутнього".

Відтоді американська адміністрація спостерігала за кроками української влади.

Клінтон про ЧФ: збалансований підхід

Гіларі Клінтон заявила, що ухвалення Києвом рішення щодо подовження терміну перебування російського Чорноморського флоту в Криму відображає збалансований підхід Києва до зовнішньої політики.

За словами пані Клінтон, з урахуванням історії України і географічного положення важко проводити збалансовану політику, але для нас, каже пані Клінтон, має сенс те, що намагається робити новий український президент.

"Він намагається встояти, якщо завгодно, по обидві сторони своєї країни", - наголосила Держсекретар. Всі оглядачі згодні, США хочуть поглиблювати відносини з Україною, яка є важливим стратегічним партнером .

США-Росія і сусіди

На тлі перезавантаження відносин з Росією Білому Дому вкрай важливо показати, що сусіди Росії також є важливими партнерами для США.

Експерт Університету Джона Гопкінса Генрі Дейл каже, що "візит Гіларі Клінтон зосередить увагу, перш за все, на переконанні Януковича, що Україна залишається пріоритетом для США. Також Білий Дім хоче наголосили під час діалогу в Києві, що підтримка Україною зв’язків з Європою, з Заходом є насамперед в інтересах української держави."

Водночас деякі оглядачі закликають Білий Дім бути більш активним у підтримці України на тлі покращення відносин з Росією.

За словами експерта університету Ратгерс в Нью-Джерсі Олександра Мотиля, Україна грає важливу роль для європейської безпеки, а отже США мають всіляко допомагати, аби Україна була окремим гравцем в геополітиці. Втім інші запитують, чи хоче бути таким окремим гравцем нова влада в Києві.

Гіларі Клінтон після України відвідає Польщу, а також Вірменію і Грузію.

Критики адміністрації Обами твердять, що ці країни розуміють, що "інвестиції" США у безпеку цих держав є обмеженими, особливо на тлі нових акцентів в політиці Білого Дому.

Експерт Херітедж Фаундейшн з історії американської дипломатії Хелі Дейл:

"Президент Обама насправді не дивиться на світ з євроцентристської точки зору, як робили більшість американських президентів. Зараз увага зосереджена на Росії і на покращення відносин з Росією. Чому? Це був вибір американського президента".

Чи вдається Білому Дому тримати такий баланс?

Експерт Атлантичної Ради США Адріан Каратницький каже, що Росія побачила, що «вона слабша»:

«Я не думаю, це питання того, що Сполучені Штати ставлять Україну на другий план. Також думаю, вони розуміють, що нова українська влада діє у більш координований спосіб, і Київ здатний, якщо захоче, на реформи. Не треба забувати, що США і ЄС можуть долучатися до справ в Україні здебільшого в економічній сфері. Тому дуже важливо, щоб Україна поновила співпрацю з МВФ. А щодо оцінок перезавантаження відносин США з Росією, це працює лише в один спосіб - на тлі цієї співпраці з Вашингтоном Росія побачила, що вона набагато слабша.»