Щербак: Україна для США - десятирядна

Гіларі Клінтон (фото з архіву)
Image caption Гіларі Клінтон здійснює турне Східною Європою і Кавказом

Державний секретар США Гіларі Клінтон у четвер має прибути до Києва в рамках поїздки країнами Східної Європи і Кавказу. Це її перший візит до Києва на цій посаді.

У Києві вона має зустрітися з президентом Януковичем, іншими посадовцями, лідером опозиційної БЮТ Юлією Тимошенко та представниками громадських організацій.

Колишній посол України в США Юрій Щербак, який цими днями разом з екс-міністром закордонних справ Борисом Тарасюком побував у Вашингтоні і зустрічався з представниками американського уряду, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі назвав візит пані Клінтон "своєчасним".

Пан Щербак послався на те, що в Україні відбуваються події, які можуть вплинути на баланс сил в Європі.

Він твердить, що реалії стратегічного партнерства між Україною і США потрібно переглянути з огляду на ухил української зовнішньої політики в бік Росії.

Ю. Щербак: Ми підкреслили, що, на наш погляд, пані Гіларі Клінтон повинна звернути дуже серйозну увагу на розвиток подій в Україні, на згортання демократії в нашій країні, на спроби адміністрації Януковича зменшити впливи опозиції і звести її нанівець. І ми висловили своє бачення розвитку стратегічного партнерства.

Перш за все, ми підкреслили, що ми за розвиток стратегічного партнерства зі Сполученими Штатами. Але ми вважаємо, що це партнерство повинно обов’язково ґрунтуватися на спільних цінностях. Таких, як права людини і свобода слова і, безперечно, на беззаперечному пошануванні верховенства права, оскільки все це є в означених спільних документах, під якими стоять підписи української та американської сторін.

Тобто, ми вважаємо, що зараз повинні бути переглянуті реалії цього партнерства з огляду тих змін, які відбуваються в зовнішній політиці України, її повній підпорядкованості інтересам Москви.

Це дуже серйозний поворот. І якщо американська сторона до цього твердила, що Сполучені Штати виступають проти сфер впливів в Європі і, зокрема, проти розповсюдження сфери впливів Росії на Україну, то зараз ми до цього ставимося з великим скептицизмом. Ми розуміємо, що фактично відбулася якась домовленість між Сполученими Штатами і Росією в рамках перезавантаження, і Україна потрапила до сфери впливу Росії. Від цього повинна виходити пані Гіларі Клінтон.

Ми також рекомендували їй зустрітися з представниками громадянського суспільства в Україні і з лідером опозиції пані Тимошенко.

Я думаю, що це буде правильно, якщо сьогодні американська адміністрація зверне нарешті свою увагу на події в Україні і зробить свої об’єктивні висновки щодо того, що тут відбувається.

Бі-Бі-Сі: Вашингтон заявляє, що США підтримують поліпшення україно-російських взаємин і сподіваються на збалансовану зовнішню політику Києва. Що це означає?

Ю. Щербак: Знаєте, часто це є лицемірні формули для того, щоби насправді не дуже звертати увагу на те, що відбувається в Україні, оскільки, чесно кажучи, Вашингтон сьогодні зайнятий абсолютно іншими справами.

Це війна в Афганістані – дуже погрозлива ситуація для Сполучених Штатів, оскільки тривалість війни в Афганістані вже перевищила тривалість війни у В’єтнамі і оскільки є велике невдоволення американських генералів, які бачать безперспективність цієї війни. І друге – ситуація з ядерною зброєю в Ірані, оскільки теж нема однозначного вирішення цієї проблеми, яка так хвилює Вашингтон.

На цьому тлі, звичайно, Україна для них є десятирядним чи якимось там ще меншим пріоритетом. І ми це відчули, перебуваючи в Вашингтоні. Разом з тим, вони можуть одного ранку прокинутись, коли буде зовсім інша геостратегічна ситуація в Європі і, таким чином, будуть серйозні наслідки і для Вашингтона також. Тобто, ми вважаємо, що Гіларі Клінтон повинна розглянути цю ситуацію, переговорити з керівництвом України.

Бі-Бі-Сі: На думку експертів, США досить спокійно реагують на спробу Росії нав’язати Україні свою концепцію розвитку. Чи дійсно це так і чому це так відбувається?

Ю. Щербак: Ми вважаємо, що це є наслідком домовленостей. Можливо, незафіксованих ні в яких документах. Можливо, на вербальному рівні, на рівні натяків, можливо, на рівні промовчання, якоїсь паузи, але ми вважаємо, що таке ставлення Вашингтона до України цілком пов’язане з якимись домовленостями з Росією.

Я повторюю: Росія зараз критично важлива для Вашингтона, враховуючи події в Киргизстані, для постачання туди обладнання і військ в Афганістан. Це дуже серйозний фактор. І Сполучені Штати вирішили, як кажуть, заплющити очі на те, що відбувається в цьому регіоні Європи. Але є ілюзія про стабілізацію, про поліпшення україно-російських відносин.

Вони поліпшились тільки в тому, що керівництво повністю змінило незалежний курс України. Не йдеться про те, що воно повинно було продовжувати безперспективний курс Ющенка, але йдеться про те, що вони замість того, щоб проводити зважену, збалансовану і незалежну політику, повністю піддались під впливи Росії заради якихось примарних газових преференцій.

Бі-Бі-Сі: На порядку денному візиту – обговорення української ініціативи щодо відмови від запасів високозбагаченого урану. Щось робиться з українського боку в цьому напрямку?

Image caption Юрій Щербак в інтерв'ю Бі-Бі-Сі (архівне фото)

Ю. Щербак: Мушу сказати, що ще за часів мого перебування в Вашингтоні, це питання американці піднімали, і ані президент Кучма, ані президент Ющенко не пішли на це і не віддали запаси мізерні з погляду якоїсь там ядерної небезпеки. Це чисто символічний жест, який нічого, по суті, не вирішує.

Якщо він став яскравою подією того саміту по нерозповсюдженню, то можна сказати, що наслідки цього саміту, результати були абсолютно нульові. І ми вважаємо, що навряд чи цей вклад України, який забезпечив перепустку до Білого Дому президенту Януковичу, буде мати якійсь суттєвий вплив. Це просто ще одне свідчення підпорядкованого приниження, приниженої позиції України, яка не змогла знайти вагому компенсацію, скажімо, цим жестом.

І ми думаємо, що навряд чи цей жест дійсно суттєво змінить ситуацію в справі нерозповсюдження, бо вона критична, бо зараз існує сповзання ряду держав до набуття ядерної зброї, і Сполучені Штати не можуть зупинити цей процес. А Україна, звичайно, нічим не може посприяти, бо Україна не має ядерної зброї, а 90 кілограмів збагаченого урану, призначеного для наукових дослідів, вони нічого не додадуть до балансу світової ядерної безпеки.

Бі-Бі-Сі: А чи порушуватиметься в ході візиту питання свободи преси в Україні?

Ю. Щербак: Думаю, обов’язково. Я думаю, що достатньо вже вони проінформовані про ті процеси, які відбуваються в Україні, і я був би здивований, якби вона цього питання не підняла.

Бі-Бі-Сі: І останнє. Скажіть, це візит буде все-таки більш символічним чи дасть якісь результати?

Ю. Щербак: Це залежить від американської сторони. Вони можуть звести нанівець, сказати, що в Україні все о’кей, в принципі нема грубих порушень прав людини, і все відбувається нормально – це один формальний підхід.

І другий підхід, який там демонструє ряд політиків, не тільки республіканців (не тільки – я підкреслюю), які занепокоєні зростанням імперських амбіцій Росії і тим, що відбувається в нашому регіоні. І мені здається, що насправді Гілларі Клінтон повинна зробити не якісь там заспокійливі висновки, а повинна насправді зрозуміти, що тут відбувається.

І від неї, звичайно, дуже багато залежить, бо вона є дуже кваліфікованим політиком, вона дуже добре знає Україну і ситуацію тут, і може побачити, які зміни сталися від того часу, коли вона здійснювала сюди візит.