Подробиці рішення суду про РосУкрЕнерго

Українські засоби інформації й опозиція оприлюднили текст рішення Арбітражного інституту Стокгольмської торговельної палати щодо РосУкрЕнерго.

Хоча рішення з’явилося іще 8 червня, цей документ не опублікували ані "Нафтогаз України", ані український уряд.

З документу виходить, що українська сторона фактично визнала, що не мала права вилучати 11 мільярдів кубометрів природного газу у "РосУкрЕнерго" і добровільно відмовилась від захисту своєї позиції в суді.

Зокрема в параграфі 14 опублікованого тексту сказано:

"Хоча в ході данного арбітражного розгляду Нафтогаз від початку стверджував, що придбання ним 11 млрд. кубометрів мало достатні правові підстави, зараз стверджується, що це було не так, і що Нафтогаз більше не може стверджувати на якійсь відповідній підставі, що придбання ним 11 млрд. кубометрів мало достатні правові підстави".

Опозиція закликає посадовців до відставки

На прес-конференції у Києві лідер опозиційного БЮТ Юлія Тимошенко висловила думку, що Стокгольмський суд міг винести рішення на користь України, якби уряд не відкликав з суду своїх юристів.

Пані Тимошенко закликала до відставки посадовців, причетних до підготовки чи ухвалення невигідного для України рішення.

Юлія Тимошенко повідомила, що опозиція вимагає усунути з посад голову Служби безпеки України Валерія Хорошковського, міністра палива та енергетики Юрія Бойко, а також голову правління "Нафтогаз України" Євгена Бакуліна. Відповідні подання будуть зроблені у Верховній Раді.

Пані Тимошенко також закликала припинити кримінальне переслідування екс-голови Державної митної служби Анатолія Макаренка, якого нещодавно було заарештовано.

Наміри і оцінки

Юлія Тимошенко також ініціюватиме незалежне міжнародне розслідування у зв'язку з рішенням Стокгольмського суду.

Юлія Тимошенко вважає, що "Нафтогаз України" відмовився від захисту національних інтересів у суді. За її підрахунками, вартість газу, який рішенням суду має бути переданий «РосУкрЕнерго», дорівнює 20% золотовалютних резервів України.

Газета "Дзеркало тижня" вже назвала опубліковані документи "протоколом договірного матчу".

Російськомовний текст рішення вміщено на сайті тижневика "Дзеркало тижня". Юлія Тимошенко на пресс-конференції сказала, що існує два варіанти тексту – англійською і російською мовами.

"Не можна безкарно забирати чужу власність"

Українська влада пов'язує рішення Стокгольмського суду перш за все з діяльністю попереднього кабінету міністрів, вважаючи дії колег Юлії Тимошенко щодо розмитнення 11 мільярдів кубометрів газу незаконними.

Кілька тижнів тому, коментуючи рішення суду у Швеції, голова уряду Микола Азаров заявляв журналістіам:

"Не можна безкарно забирати чужу власність. Тут абсолютно ясно, що рано чи пізно рішення завершиться на користь тієї компанії, у якої незаконно забрали її власність. Рішення лежало на поверхні".

Голова СБУ Валерій Хорошковський також заявив про розслідування масових фінансових зловживань часів попередньої влади.

За його словами внаслідок перевірок виявлено зловживань на кілька мільярдів гривень.

Тим часом парламент у четвер створив тимчасову слідчу комісію, яка розслідуватиме ситуацію навколо рішення Стокгольмського арбітражного суду щодо передачі Україною понад 11 млрд. кубометрів газу компанії "РосУкрЕнерго".