Останнє поновлення: П'ятниця, 2 липень, 2010 p., 19:36 GMT 22:36 за Києвом

Клінтон: Двері в НАТО для України відкриті

Держсекретар США Гіларі Клінтон заявила у Києві, що двері НАТО й надалі залишаються відкритими для України.

Пані Клінтон, яка вперше на посаді здійснює візит до Києва, промовляла після того, як Клацнути у четвер Верховна Рада ухвалила закон Про засади зовнішньої та внутрішньої політики, який передбачає дотримання позаблокового статусу України, і з якого виключено пункт про перспективне членство України в НАТО.

"Щодо НАТО, дозвольте чітко заявити: Україна – суверенна й незалежна країна, яка має право обирати своїх союзників", - сказала пані Клінтон під час переговорів з міністром закордонних справ Грищенком.

"Двері НАТО залишаються відкритими, але Україна має сама вирішити чи хоче вона йти туди, чи прямувати іншим курсом задля власних інтересів безпеки", - додала пані Клінтон.

Пані Клінтон також висловила надію, що Україна отримає позику МВФ і заохотила Київ посилювати інвестиційний клімат шляхом економічних реформ.

Свобода слова

Гіларі Клінтон висловила сподівання, що українська влада виконає свої зобов'язання щодо свободи слова і свободи зібрань.

"США і далі будуть розмовляти з лідерами України про ті питання, що нас турбують. Серед них - свобода слова і свобода зібрань. Уряд мусить виконати ті обіцянки, про які він публічно заявив", - сказала пані Клінтон.

Повідомлялося, що журналісти телеканалу TVi підготували листа до пані Клінтон з проханням вплинути на нову владу задля досягнення "загальноприйнятих в цивілізованому світі стандартів свободи слова".

Міністр закордонних справ Грищенко, коментуючи запитання журналістів про свободу слова, запевнив, що українська влада – вдкрита.

Пан Грищенко сказав, що "той факт, що єдине запитання від української сторони (на прес-конференції) від медіа-ресурсу, який найбільш критичний до української влади, свідчить про те, що ми відкриті до такого діалогу як в українському суспільстві, так і з нашими американськими колегами."

Як повідомляє кореспондент Бі-Бі-Сі у Києві Дейвід Стерн, пані Клінтон намагається балансувати, намагаючись скористатися впливом Вашингтона, висловлюючи застереження щодо погіршення стану з громадськими свободами в Україні.

Уряд пана Януковича зблизив Україну з Росією і відмовився від планів вступу до НАТО і на 25 років подовжив оренду ЧФ в Криму.

США твердять, що розуміють потребу України у зближення з Росією.

Але владу президента Януковича також звинувачують у згортанні свободи слова, що скритикував американський посол в Києві Джон Теффт.

Багатовекторність

За словами нашої кореспондентки у Києві, візит пані Клінтон до Києва є важливим для влади Віктора Януковича, аби продемонструвати неодновекторність української зовнішньої політики, яка переважно орієнтована на посилення співпраці з Росією

Президент Янукович під час зустрічі з пані Клінтон запевнив, що він здійснює "стратегічні реформи" в Україні, зокрема, створюючи ефективну систему державного управління.

Пан Янукович назвав політику США щодо України послідовною і висловив сподівання на новий поштовх у двосторонніх стосунках.

Президент вчергове запевнив, що головне для України - євроінтеграція і вивловив сподівання, що угоду про асоціацію з ЄС буде підписано цього року.

Він також подякував США за "конструктивну позицію" щодо українсько-російських стосунків.

Очікування опозиції

Гіларі Клінтон і Юлія Тимошенко

Гіларі Клінтон і Юлія Тимошенко

Наша кореспондентка також каже, що навіть більші очікування від візиту пані Клінтон має опозиція.

Пані Клінтон зустрілася з лідером найбільшої опозиційної сили БЮТ Юлією Тимошенко.

Пані Тимошенко твердила про, як вона твердить, встановлення авторитарного режиму в Україні. Вона звинуватила владу у цензурі та переслідуванні політичних опонентів.

Прес-служба БЮТ цитує пані Клінтон, яка назвала важливою роль опозиції в Україні, і сказала, що США будуть підтримувати українську демократію і «заохочуватиме уряд ухвалювати рішення в інтересах українського народу».

Клацнути Читати: Візит Клінтон: погляд з Вашингтона

Клацнути Інтерв'ю з Ю.Щербаком: Україна для США - десятирядна

Шпигунський скандал

Коментуючи шпигунський скандал у США, пані Клінтон заявила, що Вашингтон відданий новим і позитивним стосункам з Росією.

"Ми віддані розбудові новим і позитивним стосункам з Росією", - сказала пані Клінтон, відмовившись коментувати розслідування звинувачень у шпигунстві 11 осіб, яких підозрюють у співпраці з російськими спецслужбами.

Пані Клінтон також відвідає Польщу, Грузію й Азербайджан в рамках поїздки, мета якої просування демократії на колишніх радянських теренах.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS