Клінтон у Польщі: ракети і сланцевий газ

Клінтон

Держсекретар США Гіларі Клінтон прибула до Польщі в межах турне країнами Центральної Європи і Кавказу.

Головна частина "польського" сегменту турне пані Клінтон - підписання нової угоди про протиракетну оборону.

Польща погодилася розмістити на своїй території ракетну базу США в межах планів Вашингтону захистити себе і союзників по НАТО від ракетних нападів. Росія виступили з гострими застереженнями проти цих планів, бо вбачає в американській програмі потенційну загрозу.

Поїздку регіоном держсекретар США почала з України, де вона висловила підтримку проголошеному Києвом курсу на здійснення реформ і європейську інтеграцію.

Гіларі Клінтон також заявила, що Вашингтон поважає право суверенної України обирати зовнішньополітичну орієнтацію, і зазначила, що двері НАТО залишаються для України відкритими.

Читати подробиці

Гіларі Клінтон підпише угоду про протиракетну оборону разом з міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським. Переговори відбуваються в Кракові.

В часи адміністрації президента Буша Польща погодилася розмістити постійну військову базу США і ракети-перехоплювачі на закинутому аеродромі в Редзіково на узбережжі Балтійського моря.

Нова ПРО

Пані Клінтон у Кракові підписує поправки і доповнення до двосторонньої угоди, які були запропоновані адміністрацією президента США Барка Обами.

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі у Варшаві, вашингтонські стратеги переглянули потенційні загрози з боку таких країн, як Іран і Північна Корея, і розробили більш гнучку програму протиракетної оборони.

Замість стаціонарних ракет-перехоплювачів, які здатні збивати міжконтинентальні балістичні ракети, на території Польщі від 2018 року буде розміщено мобільні пускові установки, здатні перехопити ракети будь-якого радіусу.

Росія, яка від початку виступала проти цієї програми, нещодавно заявила, що "не розуміє логіки і цілі американо-польської співпраці в цій сфері".

Сланцевий газ

Інша тема переговорів пані Клінтон з польськими урядовцями - поклади сланцевого газу в Польщі.

За словами нашого кореспондента, якщо польські поклади сланцевого газу виявляться масштабними, це драматично змінить систему енергетичної безпеки Європи, яка зараз узалежнена від постачань природного газу з Росії.

В межах турне регіоном Гіларі Клінтон відвідає також Вірменію та Азербайджан, де вона спонукатиме владу обох країн до врегулювання конфлікту довкола Нагірного Карабаху. Мова піде також про можливі наземні маршрути постачання для американських вояків в Афганістані.

У Грузії держасекретар США буде запевнювати президента Саакашвілі у тому, що Вашингтон і далі його підтримує, незважаючи на політику "перезавантаження" у відносинах США і Росії.