Український бур'ян, який не можна знищити

Image caption Ваточник сирійський. За Сталіна - стратегічна рослина. Нині - бур'ян

Українські поля вкриває бур'ян, який у роки правління Сталіна хотіли зробити джерелом сировини для виробництва каучуку. Ваточник сирійський - рослина американського походження - раніше не перебувала в полі зору українських агрономів.

Агрономи занепокоєні поширенням цієї рослини, оскільки вона не піддається ані хімічному, ані механічному знищенню, швидко розмножується і перетворюється, як кажуть фахівці, на серйозну загрозу для українських полів.

На полі цього двохметрового красеня видно здалеку.

Вгорі - кругле, подібне на чималеньку кулю суцвіття ніжно-бузкового кольору, яке незабаром перетвориться на білий і пухнастий згусток насіння. Геть як вата.

Звідси і назва - ваточник сирійський.

У товаристві "Нива" Кобеляцького району вперше рослину-прибульця побачили у сусідів - на тому полі не надто старанно доглядали посіви. Наступного року непроханий гість дістався і їхньої кукурудзи.

Головний агроном товариства Микола Бережний каже, що кукурудзу обробляли гербіцидами двічі, але на бур‘ян це ніяк не вплинуло і навіть не пригнітило його.

У Радянському Союзі та рослина могла набути стратегічного значення. Для економіки країни та її армії був потрібен каучук, який імпортували з теплих широт.

У 30-х роках минулого століття Йосиф Сталін наказав шукати заміну. Тоді були створені станції з наукового вивчення каучуконосних рослин. Ваточник був чи не головним претендентом, бо містить понад 5 відсотків каучуку. Однак потребу воєнної промисловості задовольнили невдовзі винайденим синтетичним аналогом. А експериментальна рослина … вільно розповзлася степами.

Існують припущення, що раніше на сільгосппосівах ваточник не з'являвся через надмірну хімізацію. Нинішні ж пестициди вважаються лояльнішими до навколишнього середовища.

Прополка також не завжди ефективна, - стверджує начальник державної інспекції захисту рослин Кобеляцького району Юрій Біденко:

"Тут ось ви бачите механічне пошкодження, бо тут проходила прополка - одрубали. І знову пустив пагін. Ось такий бур'ян, не дуже приємний для нашого майбутнього".

Агрономи помітили, що ваточник сирійський з'являється на українських полях приблизно у травні, коли посіяні всі сільгоспкультури. І незалежно від того, йдуть чи не йдуть дощі, цей бур'ян виростає до 2 метрів.

Олександр Ольшницький, заступник начальника державної інспекції захисту рослин Полтавської області впевнений, що ця рослина стає справжньою загрозою для полів.

"Є карантинні і злісні бур'яни. Ваточник поки що не карантинний. Йому надали статус злісного, але це поки що".