Рада хоче гарантій безпеки для України

Шахтна пускова установка
Image caption В Україні залишилася лише одна пускова установка ядерної ракети - у музеї ракетних військ на Миколаївщині.

Верховна Рада просить провідні ядерні держави надати Україні гарантії її національної безпеки - як країні, що добровільно відмовилась від ядерної зброї.

Депутати ухвалили заяву "Без'ядерному статусу України - реальні гарантії", яку адресовано парламентам Росії, Британії, Сполучених Штатів, Китаю і Франції.

У заяві йдеться про міжнародні зміни, які вимагають удосконалення домовленостей 1994 року, коли Україна відмовилась від третього найбільшого в світі ядерного військового потенціалу: 176 міжконтинентальних балістичних ракет, 46 важких бомбардувальників і близько 2000 ядерних боєзарядів.

Тоді ж держави-члени "ядерного клубу" підписали Будапештський меморандум, який містив обіцянки поважати незалежність і суверенітет України, утримуватися від загрози силою та економічного тиску.

Однак ті гарантії, як сказано в ухваленій Радою заяві, не були конкретизовані жодними міжнародними угодами.

Рада доручила кабінету міністрів розвинути положення заяви у міжнародно-правовий документ і запропонувати його до підписання ядерним державам світу.

Після НАТО

1-го липня Верховна Рада ухвалила закон про засади внутрішньої і зовнішньої політики України, яким передбачено позаблоковий статус держави, що робить неможливим вступ України до НАТО.

Попередня українська адміністрація мала намір приєднатися до Північно-атлантичного альянсу і саме цим кроком вирішити питання національної безпеки.

Деякі українські політологи вважають позаблоковий статус потенційно небезпечним з огляду на те, що Україна існує між двома військовими організаціями – НАТО й Організацією Договору про колективну безпеку.

Економісти ж звертають увагу на загрозу втрати обороноздатності збройних сил України через реальне скорочення видатків на оборону вже кількома урядами поспіль.