Шотландія каже "ґуд бай" Чорнобилю

вівці
Image caption Вівці виявилися найменш захищеними від викидів чорнобильського стронцію-137

Шотландія нарешті прощається з викидами Чорнобиля.

Так низка британських часописів коментує рішення урядової Аґенції стандартів у харчовій промисловості (Food Standards Agency) зняти особливий режим із шотландських вівцеферм, які постраждали внаслідок аварії на АЕС, що за понад 2000 кілометрів від берегів Сполученого Королівства.

Особливий санітарний режим діяв майже чверть століття і проявлявся, зокрема, в забороні вільно переганяти чи продавати овець з уражених чорнобильськими викидами ферм.

Але в червні планові перевірки показали, що рівні радіоактивного забруднення овець на цілій території Шотландії - вперше від аварії 26 квітня 1986 року - впали нижче за допустимі. Це і дало можливість урядовому регулятору зняти особливий санітарний режим з усіх шотландських вівцеферм.

Image caption За 2 тисячі км. від Чорнобильської зони рівні радіації також замірюють

Хмара радіоактивного пилу після вибуху і пожежі на третьому реакторі Чорнобильської АЕС поширилася на цілу північну Європу, але позаяк у високогір'ї Шотландії і над Уельсом тієї весни лили сильні дощі, саме там осіло найбільше радіоактивного ізотопу стронцію-137.

Багато власників майже десяти тисяч британських ферм, які постраждали від радіації, досі неохоче говорять про наслідки Чорнобильської катастрофи, бо бояться тавра "брудних" і того, що це може відлякати покупців їхньої продукції.

За інформацією базованого в Ґлазґо часопису Herald, у квітні 2009 року під режимом посиленого нагляду перебували 5 ферм в околицях Стерлінґа і в Айрширі, а обмеження поширювалися на 3000 овець. Цього року обмеження знято з останньої ферми на території Шотландії.

Але трохи південніше, в англійському графстві Кумбрія, режим особливого нагляду зберігається на 8 фермах, тоді як на півночі Уельсу на особливому обліку FSA досі перебувають 330 ферм.

Про те, що означає особливий режим, газеті Independent розповів власник ферми з графства Кумбрія Девід Еллвуд: "24 роки тому мені сказали, що обмеження триватимуть лише тиждень, але ми і досі від цього потерпаємо. Зараз ці обмеження виглядають просто сміховинними. Інші фермери теж втомилися чекати... Я не можу завезти своїх овець на аукціон, як інші. Натомість, мушу телефонувати за 2-3 дні до урядової аґенції, викликати ветеринарів, які перевіряють кожну вівцю, виставлену на продаж, тричі на вміст радіації."

Як зауважив пан Еллвуд, фермери Кумбрії зраділи новині про те, що всі ферми Шотландії визнано чистими: це означає, що режим особливого радіаційного контролю невдовзі буде знято і на решті території Сполученого Королівства.