Вулицю Мазепи назвали Лаврською - частину

Вулиця Мазепи
Image caption Готель Салют залишається на вулиці Мазепи

Депутати Київської міської ради проголосували у четвер за перейменування частини вулиці Мазепи, на якій розташована Києво-Печерська Лавра, на вулицю Лаврська.

"За" проголосували 64 депутатів Київради. Перейменовано частину вулиці Мазепи від площі Слави до площі Героїв Великої Великої Вітчизняної війни.

Вулиця Мазепи, як виглядає, залишається від готелю Салют до площі Арсенальної. Меморіал жертвам Голодомору в парку Слави тепер буде на Лаврській.

Депутат БЮТ Олександр Бригінець попросив винести це питання на референдум.

У четвер зранку під будівлею мерії відбувся пікет мешканців на знак протесту проти перейменування.

Як повідомлялося, про перейменування вулиці Мазепи на Лаврську просила Українська Православна Церква МП. Раніше твердили, що про це просив голова Російської Православної Церкви Кирило.

Напередодні комісія Київської міської Ради з питань культури не змогла ухвалити рішення про перейменування вулиці в центрі Києва.

Однак, питання, всупереч рішенню комісії, винесли на сесію Київради 8 липня.

Низка громадських організацій протестувала проти перейменування вулиці.

Координатор руху добровольців "Простір свободи" Тараса Шамайда сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що справа про перейменування "не робиться надто публічно".

За словами пана Шамайди, під ініційованим рухом «Простір свободи» зверненням про збереження назви вулиці Мазепи поставили підписи близько 30 організацій.

"Майже три десятки всеукраїнських громадських організацій підписалися під цим зверненням і визначні діячі культури, науки. Такі, як Євген Сверстюк, як В’ячеслав Брюховецький, Іван Вакарчук, Левко Лук’яненко, Оксана Забужко, Юрій Андрухович і багато інших людей. Академіки, історики, музиканти", - каже пан Шамайда.

Активіст Тарас Шамайда твердить, що «акція має на меті, власне, донести думку як відомих українців, так і громадських організацій до Київради».

Т. Шамайда: Тобто, наша мета – це, по-перше, передача звернення, в якому ми нагадуємо владі, шор неможна протиставляти назву Києво-Печерської Лаври і ім’я великого гетьмана. Тому, що саме завдяки Івану Мазепі за 22 роки його гетьманства відновлено головний храм Лаври Успенський собор, який був знищений комуністичним режимом і відновлений лише в роки незалежності. Було відновлено Троїцьку церкву, церкву Всіх святих збудовано, церкву Різдва Богородиці. І взагалі Лавра нинішнього вигляду набула саме в часи і стараннями гетьмана Мазепи.

Image caption Таблички поміняли ще до рішення Київради

Напередодні сесії голова комісії Олександр Бригінець (БЮТ) сказав, що більшість табличок з назвою вулиця Мазепи у Києві вже замальовані, і на їх місці з‘явилися таблички з новою назвою.

Активіст Шамайда назвав зміну табличок "варварством":

"Я думаю, що саме ці люді, які хочуть, щоб не було в Києві імені великого гетьмана і великого християнина Івана Мазепи, очевидно, і роблять це варварство. А те, що міліція дивиться на це крізь пальці, це очевидно. Тому, що жодного з цих вандалів поки що не затримано. Так от я хочу сказати, що ми хочемо все-таки донести до депутатів Київради, що Мазепа – це ж не тільки борець за незалежність України славний, а це людина, яка для Києва зробила дуже багато. І саме для його архітектури, освіти і культури".

Передісторія

У середу перейменування вулиці підтримали 2 з 5 членів комісії: депутат від Партії Регіонів Михайло Рєзнікович та від Блоку Леоніда Черновецького Віталій Журавський.

Image caption Український Гетьман Іван Мазепа

Вперше про перейменування вулиці Мазепи на Лаврську на початку червня згадав заступник київського мера пан Журавський, запевнивши, що з тим проханням звернувся до міськради глава Російської Православної Церкви Патріарх Кирило.

Проте, у липні він таки спростував ту інформацію. За словами пана Журавського, розгляд того питання ініціювало вище духовенство Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

Ім‘я Мазепи на карті Києва з‘явилося недавно.

Рішення про перейменування вулиці Січневого повстання на вулицю Мазепи Київрада ухвалила на сесії у жовтні 2007 року.

Та вулиця тягнеться від Арсенальної площі до площі Героїв Великої Вітчизняної війни.

На ній розташована і Києво-Печерська Лавра та резиденція церкви, яка у 1708 році наклала анафему на Мазепу і досі її не зняла.

Це, на думку оглядачів, є головною причиною ініціативи вищого духовенства УПЦ МП про перейменування вулиці Мазепи.

Дописи читачів Бі-Бі-Сі

Рiшення про надання iменi гетьмана Мазепи вулицi, на якiй розташована Лавра, велика кiлькiсть парафiян якої ставляться до нього негативно, з самого початку було провокацiєю, реакцiя на яку була лише питанням часу. Треба бiльше розуму та толерантностi, щоб не створювати штучних провокацiй. Україна -- країна рiзних культур i традицiй. Якщо ми навчимось поважати власну спадщину i власне розмаїття, подiбнi питання не будуть виникати. Георгiй, Харкiв

Цікаво, а чи не по дурному виходить, що інститут транспорту має міняти установчі документи, та й нумерація з 18... дещо дурна. Ігор, Київ

Не повинна російська Православна церква указувати як називати вулиці в Україні! А Київська міська рада повинна прислухатися до українських громадян і поважати і знати історію України і вивчати її, якщо вони її не знають. Бо без цього вони не мають права займати посади ні в Верховній Раді, ні в Міськраді.Треба ввести іспит на знання Історії України для всіх посадовців!!!!!! Лідія, Київ

Як на мене, то Журавського і Рєзніковича після таких дій не можна вважати представниками української інтелігенції, а швидше - совєтської або навіть послідовниками Петра 1-го, історично- ворога України, українського козацтва. А шодо назви вулиці, то Полтавська битва триває й нині: ідеологічно. Тому необхідно дати бій слугам Петра і виграти її. Сергій Зінченко, Кривий Ріг

Ну як можна? Аж кров закипає від такого рішення. Російська! Православна Церква в Українській столиці попросила і ....влада догодила. Яка їхня справа. Андрій, Львів

Поки не зникне комсомольське русифіковане сміття з поверхні України, доти будуть відбуватися подібні антидержавницькі акції Володимир, Філа