Активісти вимагають зберегти вул. Мазепи

Вулиця Мазепи

Депутати Київської міської ради планують у четвер розглянути питання щодо перейменування вулиці Мазепи, на якій розташована Києво-Печерська Лавра, на вулицю Лаврська.

Напередодні комісія Київської міської Ради з питань культури не змогла ухвалити рішення про перейменування вулиці в центрі Києва.

Однак у мерії повідомили, що питання, всупереч рішенню комісії, «все одно буде винесено на сесію Київради 8 липня».

Низка громадських організацій протестує проти перейменування вулиці.

Координатор руху добровольців "Простір свободи" Тараса Шамайда сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що справа про перейменування "не робиться надто публічно".

За словами пана Шамайди, під ініційованим рухом «Простір свободи» зверненням про збереження назви вулиці Мазепи поставили підписи близько 30 організацій.

"Майже три десятки всеукраїнських громадських організацій підписалися під цим зверненням і визначні діячі культури, науки. Такі, як Євген Сверстюк, як В’ячеслав Брюховецький, Іван Вакарчук, Левко Лук’яненко, Оксана Забужко, Юрій Андрухович і багато інших людей. Академіки, історики, музиканти", - каже пан Шамайда.

Активіст Тарас Шамайда твердить, що «акція має на меті, власне, донести думку як відомих українців, так і громадських організацій до Київради».

Т. Шамайда: Тобто, наша мета – це, по-перше, передача звернення, в якому ми нагадуємо владі, шор неможна протиставляти назву Києво-Печерської Лаври і ім’я великого гетьмана. Тому, що саме завдяки Івану Мазепі за 22 роки його гетьманства відновлено головний храм Лаври Успенський собор, який був знищений комуністичним режимом і відновлений лише в роки незалежності. Було відновлено Троїцьку церкву, церкву Всіх святих збудовано, церкву Різдва Богородиці. І взагалі Лавра нинішнього вигляду набула саме в часи і стараннями гетьмана Мазепи.

Напередодні сесії голова комісії Олександр Бригінець сказав, що більшість табличок з назвою вулиця Мазепи у Києві вже замальовані, і на їх місці з‘явилися таблички з новою назвою. А тому комісія проситиме міліцію розібратися з тим фактом, у якому депутат від БЮТ Бригінець бачить "спроби вандалізму".

Активіст Шамайда назвав зміну табличок "варварством":

"Я думаю, що саме ці люді, які хочуть, щоб не було в Києві імені великого гетьмана і великого християнина Івана Мазепи, очевидно, і роблять це варварство. А те, що міліція дивиться на це крізь пальці, це очевидно. Тому, що жодного з цих вандалів поки що не затримано. Так от я хочу сказати, що ми хочемо все-таки донести до депутатів Київради, що Мазепа – це ж не тільки борець за незалежність України славний, а це людина, яка для Києва зробила дуже багато. І саме для його архітектури, освіти і культури".

Пан Шамайда висловив сподівання активістів у тому, що влада, яка й назвала цю вулицю ім’ям Мазепи в 2007 році, цю назву залишить.

Т. Шамайда: Ми сподіваємося, що все-таки Київрада, яка, власне, і найменувала цю вулицю ім’ям Мазепи в 2007 році, проявить послідовність, що вона не буде працювати, як такий собі орган за викликом. Коли якійсь іноземець, навіть дуже поважний, написав, що давайте перейменуємо вулицю, депутати зібралися і перейменували, виконуючи якісь іноземні замовлення. Повинна бути національна гідність!

Передісторія

У середу перейменування вулиці підтримали 2 з 5 членів комісії: депутат від Партії Регіонів Михайло Рєзнікович та від Блоку Леоніда Черновецького Віталій Журавський.

Image caption Український Гетьман Іван Мазепа

Вперше про перейменування вулиці Мазепи на Лаврську на початку червня згадав заступник київського мера пан Журавський, запевнивши, що з тим проханням звернувся до міськради глава Російської Православної Церкви Патріарх Кирило.

Проте, у липні він таки спростував ту інформацію. За словами пана Журавського, розгляд того питання ініціювало вище духовенство Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

Ім‘я Мазепи на карті Києва з‘явилося недавно.

Рішення про перейменування вулиці Січневого повстання на вулицю Мазепи Київрада ухвалила на сесії у жовтні 2007 року.

Та вулиця тягнеться від Арсенальної площі до площі Героїв Великої Вітчизняної війни.

На ній розташована і Києво-Печерська Лавра та резиденція церкви, яка у 1708 році наклала анафему на Мазепу і досі її не зняла.

Це, на думку оглядачів, є головною причиною ініціативи вищого духовенства УПЦ МП про перейменування вулиці Мазепи.