Рада Європи: захистіть караїмську і кримчацьку

Рада Європи закликає Україну покращити ситуацію із мовами меншин, особливо у сфері освіти. Окремо в рекомендаціях Ради згадані караїмська та кримчацька мови.

Рада Європи на засіданні Комітету міністрів, що відбулося 7 липня, затвердила рекомендації щодо застосування Україною Європейської хартії регіональних мов або мов меншин.

Свої висновки Комітет міністрів зробив на основі першого звіту, який подав Київ, а також на основі інформації, яку надали державні органи України, та даних, отриманих експертами під час візитів до України.

Організація закликає Україну покращити ситуацію із захистом мов меншин, особливо наголосивши на потребі робити це у сфері освіти. Йдеться, зокрема, про захист права отримувати освіту мовами меншин.

Окрім того, Рада Європи рекомендує Україні вжити заходів, щоб існуючі квоти на трансляції теле- та радіо- програм, так само як і вимога дублювати та субтитрувати всі іноземні фільми українською мовою, не перешкоджали мовленню мовами меншин.

Як йдеться в рекомендаціях, Україні слід вживати ефективних заходів для захисту та просування караїмської та кримчацької мов, які перебувають на межі зникнення.

Загалом, Рада Європи наголосила на тому, що рівень захисту та підтримки мов меншин, який існував у державі до ратифікації хартії, має зберегтися.

Які мови має захищати хартія?

Європейська хартія, реалізацію якої моніторить Рада Європи, не раз ставала в Україні об’єктом маніпуляцій. Зокрема, деякі з політиків намагалися застосовувати положення цього документу для захисту російської мови.

Натомість, мовні фахівці звертають увагу на те, що Європейська хартія своєю головною метою має захист мов, які перебувають на межі зіткнення. Ця ціль прописана у преамбулі документа:

"Держави-члени Ради Європи підписали цю Хартію, усвідомлюючи, що охорона історичних регіональних мов або мов меншин Європи, деякі з яких знаходяться під загрозою вимирання, сприяє збереженню та розвитку культурного багатства і традицій Європи. А також вважаючи, що охорона і розвиток регіональних мов або мов меншин не повинні шкодити офіційним мовам і необхідності вивчати їх".

Тоді як російська мова в Україні не перебуває у таких умовах. Як раніше розповів в інтерв’ю шеф-редактору Бі-Бі-Сі Світлані Дорош керівник Донецького інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень, російська мова, навпаки, у Донецькій області займає домінуючу позицію: "Російська мова на Донбасі займає 90 відсотків інформаційного простору в ключових сферах, починаючи з книговидання і завершуючи побутовим спілкуванням".

Image caption Чи потребує російська мова додаткового захисту?

Водночас мовознавці визнають, що низка мов в Україні, дійсно, потребують захисту, і при цьому наводять навіть більший перелік, ніж зазначає у своїх рекомендаціях Рада Європи.

Раніше відомий мовознавець, професор Олександр Пономарів в інтерв'ю Бі-Бі-Сі розповів, що в Україні три мови мали би потребувати захисту, керуючись положеннями Європейської хартії: це кримсько-татарська, караїмська (їх носії живуть у Криму) та гагаузька, представників якої можна зустріти на Одещині.

Однак, в Україні ініціатори імплементації Європейської хартії - а це означає ухвалення спеціальних регулюючих законів парламентом - наполягають на необхідності захисту усіх мов, включаючи російську.

Представники Партії регіонів, наприклад, доводять, що хоча російська мова дійсно повноцінно функціонує на Сході України, але все одно це потребує регуляції у законах. Водночас, противники цієї позиції доводять, що така «регуляція» за наслідками може дорівнювати запровадження другої державної мови.

Загалом у світі майже 500 із семи тисяч мов перебувають на межі зникнення і, за даними досліджень, кожного року на планеті зникає 25 мов, серед них і такі, де носієм є одна людина.