Верховний Суд проти нового закону про судоустрій

Засідання Верховного Суду України
Image caption Суддів Верховного Суду може поменшати

Голова Верховного Суду просить президента накласти вето на закон про судоустрій і таким чином "запобігти системному руйнуванню засад вітчизняного правосуддя й істотному зниженню рівня судового захисту в державі".

Ухвалений нещодавно закон серед іншого зменшує чисельність суддів Верховного Суду з 95 до 20.

Голова суду Василь Онопенко вважає, що ціла низка концептуальних положень нещодавно ухваленого закону не відповідає визначеним Конституцією України основним засадам функціонування судової влади, здійснення правосуддя, побудові судової системи, гарантіям незалежності суддів та права громадян на судовий захист.

Крім того, закон, на думку голови Верховного Суду, містить численні юридично не обґрунтовані положення, прогалини, внутрішні суперечності, що унеможливлює належне врегулювання правових засад судоустрою, статусу суддів та судочинства відповідно до Основного Закону України та міжнародних стандартів у сфері правосуддя.

Серед положень, які не відповідають Конституції України та міжнародним стандартам, пан Онопенко називає запровадження повної (суцільної) спеціалізації судів, утворення нового вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також звуження компетенції та зниження процесуального статусу Верховного Суду України. За новим законом усупереч статті 125 Конституції Верховний Суд фактично перестає бути найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції, - вважає голова Верховного Суду.

У листі до президента Василь Онопенко також прогнозує, як оновлений закон про судоустрій у разі, як президент не накладе на нього вето, відіб‘ється на засадничих конституційних правах громадян України.

«Законом суттєво звужується обсяг гарантій прав громадян на судовий захист (значно скорочуються строки позовної давності, терміни апеляційного та касаційного оскарження судових рішень, знижується рівень гласності та відкритості судового процесу тощо), що згідно з Конституцією, є неприпустимим».

За нову редакцію Закону про судоустрій та статус суддів пізно ввечері 7 липня проголосували 260 депутатів (за мінімально необхідних 226).

Закон зокрема передбачає створення Вищих спеціалізованих судів України для розгляду цивільних і кримінальних справ, зменшення кількості суддів Верховного суду до 20, обмеження його функцій, ліквідацію військових судів, обов'язкове призначення членами Вищої ради юстиції суддів, обраних безстроково.

Раніше новий закон скритикували керівники низки парламентських комітетів, пообіцявши оскаржити той документ у Конституційному суді.

Головну загрозу демократії депутати від опозиції бачать у тому, що закон відбирає у громадян України право оскаржувати рішення Вищого спеціалізованого суду у Верховному Суді.