Пообідав-поспи! Сієста по-українськи

спека
Image caption В обідню перерву?

В часи рекордної спеки в Україні і багатьох країнах Європи середземноморська традиція пообідньої сієсти багатьом українцям видається дедалі привабливішою.

Надто по тому, як у Росії почали офіційно розглядати можливість запровадження кількагодинної перерви на обід у спекотні літні дні. А керівникам російських державних організацій рекомендовано змінити робочий графік таким чином, щоби період трудової активності припадав раніше або, навпаки, пізніше.

Сієста - іспанське слово, яким називають кількагодинний відпочинок посеред робочого дня. Ця традиція пішла ще з часів Римської імперії і прижилася в спекотних тропічних країнах і на півдні Європи, в басейні Середземного моря. Там настільки спекотно, що навіть тварини в обідній час повертаються додому, щоб перепочити.

Як розповідає коресподентка Української служби Бі-Бі-Сі у Римі Наталя Ґатуччо, традиція післяобіднього відпочинку в Італії досі жива і шанується серед італійців.

Наталя Ґатуччо: "В Італії у великих містах помітно, що цей час відпочинку зберігається... На вулиці з 14:00 до 16:00 людей не видно, магазини закриті. Вважається нечемним дзвонити до когось у цей обідній час. Обід може і закінчуватися, але в цей час людина може відпочивати, і нечемно її турбувати у ці години."

Україна влітку останніми роками реєструє рекордні показники температурного стовпчика, подекуди на рівні 35 градусів. І не виключено, що чимало людей зраділи б можливості не тільки не поспішаючи пообідати, але й поспати пару годин.

Водночас медики попереджають, що спати в обід корисно від 15 до 30 хвилин. А якщо роботі заважає спека, то боротися з нею можна кондиціонерами, розповідає завідувач поліклініки "Добробут" Олександр Могила.

"Я вважаю, що тільки через спеку зміщувати робочий графік недоцільно. Звичайно, після сну працездатність людини підвищується, але ж робота затягується, і як бути тим, у кого сім'я, треба ж і там час приділити. З медичної точки зору, якщо не потрібно працювати, то можна поспати вдень, і це буде корисно для здоров'я. Але якщо йдеться про робочий день, то спати посеред робочого дня, я вважаю, що це буде незручно".

Найчастіше про сієсту говорять як про обідній сон, який необхідний малим дітям і корисний людям середнього віку та молоді. Але медики його не рекомендують людям, які мають проблеми зі шлунком. Після поживного обіду спокій не сприяє гарному травленню.