Долю поправок вирішить Конституційний суд

Конституційний суд України ближчим часом має вирішувати, чи були конституційними зміни до Конституції, ухвалені у грудні 2004 року, у розпал президентської виборчої кампанії.

Image caption Долю поправок 2004 може вирішити Конституційни Суд

252 депутати парламенту звернулися із відповідним поданням до Конституційного суду. За неофіційними даними, це депутати, що входять до правлячої коаліції. Принаймні, перші у списку авторів подання, за повідомленням прес-служби суду, депутати від Партії регіонів. Однак зміст подання наразі не оприлюднюється.

У грудні 2004 року були ухвалені зміни до Конституції, які суттєво обмежили повноваження президента. Натомість, більше повноважень було надано парламенту і урядові. Авторами тих поправок вважають колишнього главу адміністрації президента Віктора Медведчука та екс-спікера парламенту Олександра Мороза.

Проти внесення змін тоді виступали прихильники Віктора Ющенка, вважаючи, що такі зміни запроваджуються з метою обмежити його повноваження як майбутнього кандидата у президенти. Однак фракція "Наша Україна", яку тоді очолював Віктор Ющенко, підтримала ті зміни, переконуючи, що тим самим убезпечила країну від кровопролиття у ході виборчої кампанії.

Як не референдум, то суд!

Усі спроби повернути давні президентські повноваження, ухваливши нову Конституцію, досі не мали успіху.

В останні тижні лунали припущення, що правляча коаліція намагатиметься провести конституційний референдум разом із виборами до місцевих органів влади, призначеними на 31 жовтня цього року. Передумовою проведення референдуму мало стати ухвалення закону про референдум. Верховна Рада не змогла ухвалити цей документ і перед канікулами перенесла його розгляд на вересень.

Оглядачі ввважають показовим, що невдовзі після провалу нового закону про референдум (а він навіть розсварив фракції, що входять до коаліції), з'явилося подання до Конституційного суду.

Хто судді?

Кілька днів тому у суді було обрано нового голову, Віктора Головіна, якого пов'язують із оточенням президента Януковича.

Сам президент, а також його адміністрація, неодноразово заявляли, що недосконала Конституція є причиною кризи влади.

Глава президентської адміністрації Сергій Львочкін пояснював, що посилення президентських повноважень потрібне для більш ефективної кадрової політики та проведення економічних реформ.