Іранський фізик знайшовся у Вашингтоні

Американський державний секретар Хіларі Клінтон заявила, що іранський учений Шахрам Амірі приїхав до Сполучених Штатів із власної волі, і що його ніхто не тримає, і він може їхати куди завгодно.

Учений зник рік тому в Саудівській Аравії за підозрілих обставин і лише 12 липня цього року відкрито заявив про себе і попросив притулку в посольстві Пакистану у Вашингтоні.

Впродовж багатьох місяців США заявляли, що нічого не знають про Шахрама Амірі.

Тепер держдепартамент каже, що пан Амірі вже певний час перебуває у Сполучених Штатах.

Хіларі Клінтон повідомила, що іранський учений "планував" летіти в Іран у поненеділок, 12 липня, однак не зміг отримати всі необхідні для перельоту документи.

Вона додала, що пан Амірі вільний у пересуванні на відміну від чотирьох американців, яких силоміць утримують в Ірані.

На запитання, чи не хвилює її безпека вченого після його повернення до Ірану, державний секретар сказала, що це було його власне рішення залишити Сполучені Штати.

Що відомо про іранського вченого Шахрама Амірі

Іран воліє називати його дослідником і вченим.

Image caption Іран стверджує, що цікавиться ядерними технологіями лише заради атомної енергетики

Засоби інформації називають його експертом із радіоактивних ізотопів, інші - переконані, що пан Амірі - вчений-ядерник.

Достеменно відомо, що Шахраму Амірі приблизно 30 років, і що він свого часу працював в університеті оборонних технологій Малека Аштара в Ірані.

Однак невідомо, якою мірою пан Амірі був причетний до контроверсійної ядерної програми Ірану і чи був причетний взагалі.

У червні університет Малека Аштара потрапив до переліку установ, проти яких ООН запровадила санкції за зв'язки зі збройною програмою, у якій підозрюють Іран.

Деякі повідомлення стверджують, що пан Амірі був пов'язаний із найвищою в Ірані ядерною установою і працював на її маленькому засекреченому заводі зі збагачення урану на півдні Тегерану.

Минулого року Іран визнав, що такий завод існує - три місяці по тому, як пан Амірі зник під час прощі до Саудівської Аравії.

Втім голова Організації з атомної енергетики Ірану Алі Акбар Салехі стверджує, що пан Амірі ніколи в ній не працював і не мав нічого спільного з ядерною програмою Ірану.