Кузьмук за участь в ОДКБ "як в НАТО"

Олександр Кузьмук
Image caption Олександр Кузьмук бачить дружню військову організацію на сході.

Радник президента Віктора Януковича, народний депутат від Партії регіонів Олександр Кузьмук висловився за формалізацію співпраці України з Організацією колективної безпеки (ОДКБ).

Для цього Київ має на політичному рівні зафіксувати цілі, завдання та обсяг співробітництва з ОДКБ.

Пан Кузьмук пропонує брати за зразок співробітництво з НАТО, однак пропонує щоби Україна приєдналася до спільної системи протиповітряної оборони країн ОДКБ. На думку радника президента України така форма співробітництва не буде суперечити позаблоковому статусу держави.

Водночас пан Кузьмук вдався до критики ОДКБ, зазначивши, що ця організація не була активною у вирішенні конфліктних ситуацій, таких як російсько-грузинська війна чи етнічний конфлікт у Киргизстані.

Діяльність ОДКБ критикують і її учасники. Зокрема навесні цього року президент Білорусі Аляксандр Лукашенка сказав, що ця організація може не мати перспективи, якщо так розвиватиметься й надалі.

Згадуючи події у Киргизстані, пан Лукашенко сказав: "Що це за організація, якщо в одній з країн ллється кров, відбувається державний переворот, і на це немає жодної реакції".

Згодом пан Лукашенка надав притулок в Мінську колишньому президента Киргизії Курманбеку Бакієву.

До ОДКБ входять сім країн: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикістан і Узбекистан.

Деякі українські політологи вважають позаблоковий статус потенційно небезпечним з огляду на те, що Україна існує між двома військовими організаціями – НАТО й Організацією Договору про колективну безпеку.

Попередня українська адміністрація мала намір приєднатися до Північно-атлантичного альянсу і саме цим кроком вирішити питання національної безпеки.

1-го липня Верховна Рада ухвалила закон про засади внутрішньої і зовнішньої політики України, яким передбачено позаблоковий статус держави, що робить неможливим вступ України до НАТО.