Купуєте квартиру? Кажіть, звідки гроші!

Ближчим часом, купуючи житло, українці муситимуть звітувати спеціальним органам про те, звідки вони взяли гроші на цю нерухомість.

Як вважають у парламенті, де ухвалили відповідний закон, така вимога буде іще однією перепоною у легалізації доходів, що були отримані незаконним шляхом. Адже відомо, що досить часто фінансово забезпечені громадяни вкладають вільні гроші у нерухомість. Траплялися випадки, коли одна і та ж людина скуповувала десятки квартир в одному будинку для їх подальшого перепродажу.

Із середини серпня будь-яку операцію з нерухомістю, що перевищує 400 тисяч гривень, слід буде фіксувати у спеціальному органі фінансового моніторингу. Таке нововведення, за задумом законодавців, допоможе контролювати легальність доходів громадян, які купують нерухомість.

Роботи додасться насамперед нотаріусам, вважає aдвокат компанії "Магістри" Іван Трофименко.

"Нотаріус повинен буде повідомити про фактично всі операції з купівлі-продажу нерухомості, бо, наприклад, у Києві, нереально, щоб така операція вчинялася за меншу, ніж 400 тисяч гривень, суму. Тому фактично це буде зводитися до повідомлення нотаріуса спеціального органу фінансового моніторингу про здійснення всіх операцій купівлі-продажу нерухомого майна."

Чи таке нововведення справді полегшить контроль за легальністю доходів, поки що говорити зарано, погоджуються адвокати, адже виходить, що під моніторинг потраплятимуть більшість угод з нерухомістю. І невідомо, на які саме з них будуть звертати увагу органи з фінансового моніторингу.

"Швидше за все, під особливою увагою будуть державні службовці. Який механізм - логічно було б передбачити, що людині потім можуть поставити питання на підставі співставлення її легальних доходів і витрат, пов'язаних з придбанням нерухомості», - прогнозує адвокат Іван Трофименко.

Уникнути моніторингу можна, наприклад, занизивши вартість квартири на вторинному ринку, як це робиться зараз. З нерухомістю на первинному ринку це буде зробити складніше, оскільки ціни на новобудови є публічними.