Партії на продаж - до мільйона доларів

Новий Закон про місцеві вибори змушує зареєстровані менше року тому молоді політичні сили шукати способи повноцінної участи у виборчому процесі. Серед таких способів називають зокрема купівлю старіших, хоч і маловідомих, партій.

Українська преса пише, що останніми днями ціна партій на продаж зросла принаймні удвічі. Політики та оглядачі називають різні суми. Найбільша - один мільйон доларів. За партію.

Юрій Збітнєв, лідер давно зареєстрованої і заснованої на ідеології солідаризму політичної партії Нова сила, каже, що з пропозицією продати партію до нього приходили люди, які назвалися посередниками від одного з політиків, що здобув гарні результати на останніх президентських виборах. На перешкоді повноцінної участи очолюваної тим політиком партії у місцевих виборах стала її молодість, оскільки нещодавно ухвалений закон вимагає, аби партія та місцеві її осередки були зареєстровані не менше, ніж за рік до дня виборів.

Юрій Збітнєв запевняє, що продаж політичних партій як явище існує в Украні давно, а ринок, на якому продається той товар, живе за тими ж законами, що й інші види бізнесу: то занепадає, то пожвавлюється залежно від попиту.

"Насамперед це грунтується на попередніх роках, коли дуже багато політичних партій реєструвалися не стільки з точку зору ідеології, скільки з точки зору "нових українців", які думають так, що годинник, машина і партія мають бути в одну ціну, і їх можна купувати і таким чином завойовувати місця в парламенті".

У лютому цього року, коли ще не були відомі достеменно умови проведення місцевих виборів, в інтернеті можна було зустріти оголошення про продаж партій всього за 25 тисяч гривень.

Ухвалення 10 липня закону, що забороняє висувати кандидатів у депутати партійним очередкам, зареєстрованим менше, ніж за рік до виборів, на думку оглядачів, підвищить попит на юридично узаконені давніше політичні сили з розгалуженою регіональною структурою. Серед можливих покупців називають передусім кількох політиків, що позиціонують себе як нові і активно останнім часом будують свої партії, але ще не встигли охопити всю Україну, а отже, згідно з законом про вибори, не можуть взяти в них повноцінну участь.

Лідер Партії Сильна Україна Сергій Тігіпко, який є віце-прем‘єром у сформованому Партією регіонів уряді, нарікає на закон, ухвалений парламентською коаліцією під проводом тієї ж таки Партії регіонів.

"Цей закон далеко не весь мені подобається. По-перше не подобається, що ми все ж таки залишили закритими партійні списки. Не подобається 365 днів. Цією нормою у нашої партії половину округів практично знищили, хоча 400 місцевих рад ми будемо мати, тому що осередки були зареєстровані. Тобто, багато проблемних питань є, але незважаючи ні на що, ми готуємось до виборів, і я переконаний, що для нас, для Сильної України, місцеві вибори будуть успішними".

Судячи з того, що в популяризацію очолюваної Сергієм Тігіпком "Сильної України", яка менше року тому була ще "Трудовою Україною", вже вкладається чимало зусиль і грошей (чого лише коштують численні рекламні біг-борди із закликами долучатися до тієї партії), зміни її назви на іншу навряд чи варто очікувати. Ті припущення підтвердила в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі і чільна представниця "Сильної України" Олександра Кужель, яка запевнила, що у партії наcправді менше проблем із новим законом, аніж їй приписують.

Image caption Яценюк каже, що Фронт Змін не здається і на вибори піде

Ще одним із найімовірніших покупців зареєстрованої давніше партії з великою кількістю місцевих осередків по всій Україні називають лідера "Фронту Змін" Арсенія Яценюка, чию участь у місцевих виборах, за його ж словами, чи не найбільше прагнула обмежити коаліція, ухвалюючи відповідний закон.

Сам Яценюк, звертаючись до своїх виборців із офіційного сайту, заявив, що партія регіонів, комуністи та блок Литвина фактично виключили Фронт Змін із найближчої виборчої кампанії. За Новим законом, усі 680 місцевих осередків "Фронту змін" не зможуть брати участь у виборах.

"Але це нічого не означає. Я не здамся. Я буду далі боротися за ваше право обирати і бути обраним. І ми все рівно прийдем. Ми знайдемо інструмент, як захистити право вибору".

І хоч повний набір інструментів для уможливлення тієї участи Арсеній Яценюк тримає в таємниці, одним із перших кроків може стати спроба визнання нелегітимними принаймні низки положень нового закону через звернення до Конституційного суду. Яценюк вже попросив представників демократичних сил підтримати це звернення до суду своїми підписами. Про ймовірність участь у виборах 31 жовтня під назвою іншої, спеціально купленої для цього партії, лідер Фронту Змін прямо не говорить, але натякає на сюрпризи, що можуть бути восени. Дотепер, каже Яценюк, ключова помилка опозиційних сил полягала у спробах об‘єднуватися не навколо ідеї, а навколо фігури лідера. Нині, за його словами, триває пошук можливого об‘єднання демократичних сил на ідеологічних засадах.

Лідер партії Нова Сила Юрій Збітнєв, на чию партію, як він каже, вже є покупці з пропозицією від 500 до 700 тисяч доларів, вважає, що у нових політичних лідерів та малих маловідомих позапарламентських партій є варіанти взаємовигідної політичної співпраці саме на ідеологічних, а не на бізнесових засадах.

"Ми говоримо про політичні партії, які перебувають поза публічним політичним процесом. Вони можуть принаймні на знак протесту надати можливість рейтинговим політикам брати участь у виборах. У який спосіб? Найпростіший спосіб – це одночасне проведення з‘їздів, коли рейтингова партія бере собі назву нерейтингової партії, і кардинально змінюється керівництво. Наприклад, сьогодні був Фронт Змін, а завтра це буде Партія любителів пива, наприклад. Якщо Яценюк стане лідером партії, що має близько 700 зареєстрованих організацій, тоді його політична сила зможе брати участь у виборах".