Багатоповерхівками управлятимуть співвласники

Міністр ЖКГ Хіврич

Міністр житлово-комунального господарства Юрій Хіврич в інтерв’ю тижневику "Дзеркало тижня" сказав, що його відомство планує до 2015 року зробити загальнообов’язковим перехід до ОСББ – об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, які мають ним управляти.

Відповідно до закону про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, ОСББ – це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.

Іншими словами, метою такого об’єднання є спільне утримання та управління будинком та прибудинковою територією. При цьому право власності до ОСББ не переходить, об’єднання має управлінські функції.

ОСББ, яке має розпоряджатися надходженнями від квартплати, самостійно визначає, які структури обслуговують будинок, кому здавати в оренду нежитлові приміщення тощо.

Оскільки власники квартир зацікавлені у якнайефективнішому використанні своїх коштів і у випадку з ОСББ мають більше важелів для контролю того, як вони витрачаються, то, як вважають прихильники ідеї, це приведе до якіснішого та дешевшого обслуговування будинку.

У найближчі роки відомство планує агітувати та стимулювати перехід від нинішньої системи до ОСББ. Як розповів міністр, у бюджеті на цей рік на підтримку ОСББ заклали 110 мільйонів гривень. Частково ці гроші підуть тим, хто вже створив ОСББ. Зокрема, заплановано виділити об’єднанням по 100-120 тисяч гривень на капітальні ремонти будинків, розповів міністр.

На думку пана Хіврича, саме перехід до ОСББ може бути найдієвішою реформою житлово-комунального господарства, оскільки в цьому випадку відповідальність за будинок перейде до "реальних власників житла".

Дискусії про ОСББ точаться в Україні протягом тривалого часу, у 2005 навіть ухвалили закон, де був закріплений статус ОСББ.

Image caption З 230 тисяч будинків - менше 5% перейшли на об'єднання співвласників

Втім, попри всі анонсовані переваги частка будинків, які перейшли до цієї системи незначною - менше 5%. За даними міністерства ЖКГ, в Україні діє 10 600 ОСББ з 230 тисяч багатоквартирних будинків.

Серед причин експерти називають протидію місцевої влади: зокрема, через законодавчу невизначеність статусу прибудинкових територій, горищ та підвалів. Утім, за словами міністра ЖКГ Хіврича це буде виправлено змінами до закону про ОСББ, які вже пройшли перше читання.

Багатоквартирними будинками в Україні зараз управляють Житлово-експлуатаційні контори (ЖЕК), роботу яких фінансують мешканці будинків через квартплату, або у випадку кооперативного житла - кооперативи.

Експерт: ніхто не знає, в якому стані ЖКГ в Україні

Image caption Найбільше в Україні критикують якість опалення

Ситуацію у житлово-комунальному господарстві України не раз ставала об’єктом гострої критики і експертів, і політиків.

Заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припустив, що найпершим і найнагальнішим кроком для реформування ЖКГ має бути його повноцінний моніторинг.

За словами експерта, немає точної інформації про стан справ у цій сфері в Україні: про зношеність труб в окремих регіонах, про стан опалення тощо.

На думку пана Голобуцького, через це навіть незрозуміло, куди спрямовувати кошти, які виділяє держава.

Щодо планів міністра Хіврича зробити ОСББ обов’язковими до 2015 року, то експерт наголосив, що реформи у цій сфері потрібні негайно, а не у довгостроковій перспективі.

"У нас завжди будь-який уряд, який приходить, дає якісь певні обіцянки до якогось певного року зробити щось в житлово-комунальному господарстві. Проблема в тому, що поки не стане прозорою і зрозумілою схема функціонування ЖКГ в країні, до тих пір будь-які реформи будуть часткові", - сказав пан Голобуцький.

Експерт також наголосив, що в Україні не відповідають реальності ані тарифи на комунальні послуги, ані їхня якість.

Пан Голобуцький розкритикував рівень надання послуг у ЖКГ, але водночас наголосив, що якісні послуги не можуть бути надані за чинними зараз тарифами.

Окрім конкретних кроків, які має зробити держава, за словами експерта, своє ставлення до ресурсів мають змінити і самі громадяни: "Ми не звикли до цього, ми залишаємо крани, бо все це коштує копійки навіть для бідних. Коли це коштуватиме гроші, тоді люди будуть задумуватися".

Висловлюйте свою думку щодо того, як обслуговувати багатоквартирні будинки