А.Панаетов: Бізнес судитиметься з владою

Асамблея малого та середнього бізнесу України закликала дрібних підприємців оскаржувати у судах нещодавно ухвалений закон, який зобов‘язав їх платити до пенсійного фонду внески, більші за основний податок.

Читати подробиці

Головуючий в Асамблеї Андрій Панаетов сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі, що підприємці хочуть судовими позовами принаймні на час їх розгляду призупинити дію закону, який, як вони вважають, ухвалений із численними порушеннями норм права.

Андрій Панаетов: Ми не проти платити в пенсійний фонд. Ми чудово розуміємо, що платити треба. Але ми проти того, як ці гроші використовуються. Ми хочемо прозорості витрат Пенсійного фонду, аби всі бачили, куди ці гроші йдуть. Бо за нашою інформацію, величезна частка тих грошей іде на утримання апарату самого пенсійного фонду. Нас обурює також те, що просто казкові пенсії отримують люди, які нині перебувають у розшуку, тобто, їх розшукує міліція. На привілейованих пенсіонерів витрачаються сотні тисяч гривень, у той час, як більшість українських пенсіонерів отримують мінімальну пенсію. Наша реакція на цей закон негативна ще й тому, що він ухвалювався тихцем, без обговорення з громадськістю. Він стосується нас усіх, то чому нам про це ніхто не сказав? Коли в парламенті заблокували податковий кодекс, того ж таки дня норми про пенсійний фонд депутати ухвалили у вигляді змін до закону про обов‘язкове пенсійне страхування.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, якщо буде прозоре використання грошей пенсійного фонду, то ви не проти платити внески. Чи це означає, що у підприємців є гроші на щойно запроваджені додаткові платежі? Багато хто каже, що грошей немає…

Андрій Панаетов:Знову ж таки, оскільки цей закон не обговорювався з громадськістю, то його ухвалили огульно, тобто, дуже загально. Але ж відомо, що один підприємець не схожий на іншого. Припустімо, ті, хто торгують на ринку в Києві, може, й мають такі гроші. Але ж є й підприємці, що мешкають у дуже віддалених маленьких містечках та селах, де ринки взагалі працюють не щодня, а лише двічі на тиждень. Торгуючи там, людина заробляє мінімум, аби лишень прогодувати свою сім‘ю. І повірте мені, не копченою ковбасою, а набагато скромнішою їжею. А чому не врахували те, що підприємцем, якого закон зобов‘язує платити 340 гривень пенсійного внеску, може бути інвалід чи мати-одиначка? Чому врешті не подумали, що це може бути сам пенсіонер, котрий тягне на собі такий-сякий бізнес, бо не може існувати на свою злиденну пенсію? За 40 років трудового життя він вже виплатив пенсійному фондові все, що міг із своєї зарплатні. І тепер замість того, щоб відпочивати, він стоїть на ринку і також вимушений платити ці 340 гривень.

Бі-Бі-Сі: Але ж якщо вас все це так дуже обурює, чому такою млявою є реакція підприємців?

Андрій Панаетов: По-перше, багато хто не вірить, що в цій країні можна щось змінити, бо вважають, що нова влада, як бульдозер, ітиме по тих, хто буде проти неї. Моя особиста думка інакша – я вважаю, що до влади прийшли, можливо, більш рішуче налаштовані, але цілком конкретні люди, які вміють працювати. Їм або не вистачає бажання слухати громадськість, або ж до них цю думку громадськості просто не допускають. Крім того, серед причин млявості реакції підприємців я б назвав таку слов'янську рису, як "повільно запрягають, та швидко їдуть". Нам не хотілося б, аби люди виходили на вулиці і щось вимагали. Ми хочемо, аби влада знала, що ми згодні платити в пенсійний фонд, але ми не хочемо платити побори на ринках та хабарі різним перевіряльникам. Вони (починаючи з санстанцій і закінчуючи пожежниками) тільки те й роблять, що вимагають гроші без кінця-краю.

Бі-Бі-Сі: Ви хочете, аби влада законом заборонила брати хабарі?

Андрій Панаетов: Ми розуміємо, що хабарі братимуть, як брали й раніше, якщо їх навіть заборонити спеціальним законом. Але ж є країни, які домоглися прогресу в боротьбі з корупцією. Є приклад Грузії чи Білорусі... А чому цього не може бути в Україні? На жаль, ті, хто беруть хабарі, часто присутні у місцевих органах влади. Центральній владі, якщо вона справді хоче покінчити з хабарництвом серед місцевого чиновництва, досить просто проаналізувати, хто є власниками ринків. Зразу все стане зрозуміло!

Бі-Бі-Сі: Ви сподіваєтеся на діалог з владою, якщо я правильно вас зрозуміла. Але що ви будете робити зараз, коли цей закон вже ухвалений, підписаний президентом і набув чинності?

Андрій Панаетов:Ми цей закон обговорюємо дуже активно. Як кажуть, гнівно обговорювали і гнівно засуджували. Але від протестних вуличних акцій нас стримує те, влада в особі віце-прем‘єра Тігіпка пообіцяла врахувати побажання підприємців при ухваленні податкового кодексу. Я не можу прогнозувати, що проти закону про пенсійні внески підніметься вся Україна – надворі спекотно, у людей відпустки… Але ті попереджувальні акції, що пройшли кілька днів тому в регіонах, засвідчили наявність потенціалу для масових акцій. Але ми не хочемо мучити людей і сподіваємось на діалог з владою. Хоча відповіді поки що не чуємо.

Бі-Бі-Сі: Отже, підприємці таки будуть платити внески до пенсійного фонду?

Андрій Панаетов: Ні, ми зараз вдаємося до певних заходів… Чому ми повинні платити? До цього була постанова уряду Тимошенко, яка зобов‘язувала платити, щоправда, менші суми. Тепер вона визнана незаконною – ми виграли ту справу в апеляційному суді.

Бі-Бі-Сі: Але ж закон набув чинності, і його треба виконувати…

Андрій Панаетов: А ми його законно не будемо виконувати. Вже зараз до адміністративного суду Києва подані позови про визнання цього закону недійсним, оскільки він ухвалений з порушенням усіх процедур. Ми організуємо масове подання таких судових позовів по всій Україні і вже закликали до того всіх підприємців. Будемо боротися за допомогою права.

З Андрієм Панаетовим розмовляла Ольга Бурда.