Харченко: Лондон - серйозний партнер Києва

У Лондоні завершує свою каденцію Надзвичайного та Повноважного посла України у Британії Ігор Харченко. Він пробув на посаді - а правильно вона називається "посол при дворі Святого Якова" - чотири з половиною роки.

Image caption Ігор Харченко виконував функції посла у Лондоні чотири роки (Фото з архіву Укрінформу про візит Володимира Литвина у Лондон).

Як розвинулись за цей час взаємини Києва і Лондона? Чи справді можна говорити про українсько-британські стосунки як "стратегічні"? З такими питаннями редактор Української Служби Бі-Бі-Сі Ростислав Хотин звернувся до посла Ігоря Харченка, який залишає посаду.

Ігор Харченко: За ці роки Британія стала відчутним партнером України на Заході, одним із тих партнерів, на якого можна розраховувати у важкі для України моменти. Протягом останніх років це було засвідчено на найвищому рівні.

Бі-Бі-Сі: Наприклад, газові війни?

Ігор Харченко: Так, коли Європа з інтересом очікувала на розвиток подій у газовій суперечці між Росією та Україною, ми високо цінували позицію, яку посів британський уряд. Коли конфлікти на території колишнього Радянського Союзу не так давно активізувалися,ми теж відчули партнерський і серйозний інтерес Великої Британії до ситуації і отримали пропозиції щодо підтримки у цьому контексті. Також є багато інших свідчень у різних галузях міжнародного співробітництва. Велика Британія є абсолютно надійним та серйозним партнером України.

Бі-Бі-Сі: Здається, за вашої каденції посла вперше в українсько-британському офіційному документі було занесено положення про стратегічне партнерство, ідеться про декларацію прем’єра Гордона Брауна і президента Віктора Ющенка ...

Ігор Харченко: Це те, що на поверхні. Все те, що вибудовувалося роками, знайшло відображення у цьому політичному документі, який був ухвалений на найвищому рівні. Дійсно, сьогодні ми називаємо відносини України і Британії такими, які мають стратегічний вимір. Це обопільна згода двох сторін, яка дуже багато важить.

Бі-Бі-Сі: Також в офіційних двосторонніх документах навіть слово “Голодомор” вже вживається англійською?

Ігор Харченко: 75-ті роковини Голодомору, які Україна відзначала досить потужно, знайшли своє відображення у житті британського суспільства. Одним із найпомітніших міжнародних заходів, присвячених цій тематиці, було відзначення роковин саме в Лондоні. Тоді мої англійські партнери не приховували здивування від кількості людей, які з’явилися на ці урочистості. У Британії дійсно виросло в останні роки розуміння цієї трагічної сторінки історії України.

Бі-Бі-Сі: В чому унікальність Британії і Лондона як однієї із столиць світу?

Ігор Харченко: Британія вважається класичною країною “старої демократії”, яка традиційно має глобальні міжнародні інтереси: це історія, передусім, та значною мірою географія. Якщо б мене запитали, що означає взагалі місце Британії у сучасному світі, я б відповів – те, що Британія є острів. Це острів, який знаходиться дуже близько від Європи, але все таки це острів.

Історія і ця географія наклали абсолютно унікальний відбиток на ставлення Британії до світу та її роль у ньому. Можливо, на сьогодні ця роль не так помітна, якщо читати щоденну пресу. Але, повірте, під час щоденного спілкування з колегами по дипломатичному корпусу, з політиками та урядовцями - відчуваєш, що Лондон досі лишається однією з потужних політичних столиць світу. Він також є фінансовою та культурною столицею світового масштабу, і взагалі місцем, яке постійно живе і постійно вирує.

Image caption "Ми в Лондоні кажемо – “cooking is made here”

Один із колег по дипломатичному корпусу, в перші місяці мого перебування у Лондоні, розповів таке дипломатичне прислів’я: коли потрібно визначити заздалегідь західну позицію, то можливо, відповіді і слід шукати за океаном, але ми в Лондоні кажемо – “cooking is made here”.

Бі-Бі-Сі: Тобто, страва все ж таки готується тут.

Ігор Харченко: Так, рецепти готуються тут. Це, звісно, дипломатичний жаргон, але він ілюструє, наскільки Лондон є важливим з усіх точок зору як столиця традиційної європейської демократії.

Бі-Бі-Сі: Зараз в Україні нове керівництво говорить про те, що європейська інтеграція є найголовнішим зовнішньополітичним пріоритетом, чи Британія, на вашу думку, має достатній вплив в Європейському союзі? Чи не є перебільшенням думки про євроскептицизм Британії?

Ігор Харченко: Це дуже цікаве питання, адже сьогодні експерти, які наголошують на євроскептицизмі Британії, мають добру нагоду про це поговорити. Ми пересвідчуємося у цьому кожного разу, коли британське суспільство дебатує те чи інше питання, яке стосується окремих аспектів євроінтеграції та перспектив Євросоюзу, з останніх прикладів – це дискусії навколо Європейської Конституції. Але знову ж таки, тут значну роль відіграє історія та географія Британії.

Треба мати на увазі, що подолання традиційних євроскептичних настроїв у британському суспільстві – це важкий та довготривалий процес. Ми пам’ятаємо як за першої, другої каденції лейбористського уряду проекти більш потужної інтеграції в євроспільноту активно обговорювалися у Британії…

Бі-Бі-Сі: Тоні Блер навіть хотів впровадити євро…

Image caption Ігор Харченко та Ростислав Хотин

Ігор Харченко: Я навіть пам’ятаю, що ще десь років десять тому, була інформація наче в окремих закладах Лондона почали приймати євро для вжитку.

Сьогодні ця тематика зійшла з пріоритету у дискусіях. Європа і Євросоюз переживають зараз досить складний період у своєму розвитку, тому треба взяти певну паузу для осмислення питань такого великого масштабу. Мені здається, що Британія залишається досить впливовим чинником у контексті того, що ми називаємо “перспективи євроінтеграції”.

Я добре пам’ятаю, як глава Європейської комісії кілька разів відвідував Лондон і агітував британський істеблішмент: не лише урядовців, але й політичний істеблішмент, з тих чи інших важливих питань порядку денного Європейського Союзу. Він аргументував це тим, що без Британії неможлива Європа.

Тому неважливо, чи Британія вважає себе членом ЄС чи ні, вона дійсно є важливим та потужним членом Євросоюзу . Це розуміє і Британія, і Європа і прекрасно розуміємо ми. Ми високо цінуємо ставлення Британії до євроінтеграційних прагнень України, ту послідовну підтримку, що надає британський уряд, незалежно від того, яка партія знаходиться при владі.

Ми сподіваємося, що така підтримка є одним із наочних свідчень стратегічного партнерства України та Британії.

Бі-Бі-Сі: Хто перший приїде: президент Янукович до Лондона чи прем’єр-міністр Камерон до Києва ?

Ігор Харченко: Зараз знаходяться у роботі питання контактів на високому та найвищому політичному рівнях. Мені здається, що в цьому році ми вже будемо мати конкретні відповіді, але поки що - це стан “роботи дипломатичних каналів”, і я обмежусь лише цією констатацією.

Бі-Бі-Сі: В Україні з часу здобуття незалежності були члени королівської родини, включно з принцом Чарльзом, а коли британська королева побуває в Україні, чи є такі перспективи?

Ігор Харченко: Дійсно, члени королівської родини майже щороку відвідують Україну. Щодо візиту королеви, то планування таких візитів - це досить довга і складна справа. Якщо ви простежите географію візитів представників британської монархії, то побачите, що той самий регіон у стислі терміни глава британської держави відвідує не часто.

Буквально пару років тому Східна Європа мала візит на найвищому рівні з британського боку – це були країни Балтії, тому поки що давайте чекати.

Бі-Бі-Сі: Чи можна сказати, що Україна в очах пересічного британця перестала бути країною Чорнобиля , а стала країною Андрія Шевченка?

Ігор Харченко: Мабуть, не Шевченка - через його не дуже вдале перебування в одному з лондонських клубів, але швидше, мабуть, країною Кличка.