"Сі Бриз": без протестів, але в спеку

Українські спецпризначенці на навчаннях

На півдні України, зокрема у Чорному морі та на полігоні "Широкий лан" біля Миколаєва, розпочалася активна фаза навчань "Сі Бриз". Більше 10 років навчання постійно викликають роздратування лівих і проросійських політичних сил.

Багатонаціональні морські навчання "Сі Бриз" проходять в Україні з 1997 року. Їхніми співорганізаторами є Україна та США, але щоразу до них долучається ще низка держав.

Попри те, що "Сі Бриз" не є навчаннями НАТО, політичні сили, які виступають категорично проти інтеграції України до Північноатлантичного альянсу, щоразу влаштовують акції протесту. Проти проведення цих навчань виступає і фракція комуністів. Одні з наймасовіших протестів були влітку 2006 року, коли прихильники Комуністичної партії та Прогресивної соціалістичної партії заблокували американські кораблі.

Про те, як зараз проходять навчання, Бі-Бі-Сі розповів речник Військово-морських сил України Володимир Бова.

Володимир Бова: Активна фаза навчань розпочалась не тільки на полігоні: кораблі та катери частково перебувають у морі. Деякі з них заходять до портів, деякі виходять знов працювати в море, авіація також працює разом із ними. На полігоні "Широкий лан" перебуває береговий компонент. Це підрозділи морської піхоти, сухопутних військ України.

Бі-Бі-Сі: Повідомлялося, що особливістю цьогорічних навчань стала тема боротьби з піратами. Чому українські ВМС не борються з піратством на практиці?

Володимир Бова: Щоб ми боролися з піратством на практиці, потрібно рішення керівництва держави про направлення в ті райони підрозділів ВМС. А ми відпрацьовуємо ці завдання поки що на навчаннях. І для того, щоб кудись направлятись і з кимось боротись, спочатку треба проводити навчання.

Бі-Бі-Сі: У 2006 році в Криму навчання "Сі Бриз" так і не розпочалися через пікети лівих та проросійських організацій. А минулого року Верховна Рада не давала згоди на проведення цих навчань. Чи протестує хтось проти навчання зараз?

Володимир Бова: Я бачу в Одесі і біля полігону "Широкий лан" тільки інколи протестують представники партії, яку очолює мадам Вітренко.

Бі-Бі-Сі: Більше нікого не було?

Володимир Бова: Ні, більше нікого. Жодна політична сила не висловлювалась. Принаймні, я не бачив, щоб хтось висловлювався проти проведення цих навчань. Тільки представники ПСПУ.

Бі-Бі-Сі: У Криму одна з проросійських організацій оголосила про відкриття молодіжного табору "Анти-НАТО". Вони знову ж таки згадують про "Сі Бриз". То хіба навчання будуть і в Криму?

Володимир Бова: Навчання не планувалися в Криму. Ані в цьому, ані в минулому році. Штаб перебуває в Одесі, берегова фаза проводиться на військовому полігоні "Широкий лан" у Миколаївській області, морська фаза – в південно-західній частині Чорного моря. І я хочу наголосити, що навчання "Сі Бриз" - не НАТОвські навчання, як кажуть деякі представники політичних сил, а це навчання українсько-американські з запрошенням інших країн.

Бі-Бі-Сі: А спека навчанням не заважає?

Володимир Бова: Навчання проходять, військові повинні займатись військовою підготовкою в будь-яку погоду – і в морози, і в спеку. Ми працюємо.