Камерон: Туреччина мусить вступити в ЄС

Під час першого візиту до Туреччини на посаді прем'єр-міністра Великої Британії Девід Камерон висловив невдоволення повільним перебігом переговорів щодо вступу країни до Європейського Союзу.

На його переконання, Туреччина може стати "потужною європейською державою", яка наблизить ЄС до Близького Сходу.

Девід Камерон порівняв ворожість щодо майбутнього членства Туреччини в ЄС з боку деяких європейських країн зі ставленням, якого зазнавала Британія напередодні власного приєднанням до Євросоюзу.

Очікується, що в ході візиту британського прем'єра до Туреччини буде досягнуто домовленості щодо нового стратегічного партнерства із Анкарою.

Виступаючи у турецькому парламенті, пан Камерон висловив намір "проторувати шлях" Туреччини до ЄС, оскільки країна життєво важлива для загальноєвропейської економіки, безпеки та дипломатії.

"Європейський Союз без Туреччини буде не сильнішим, а слабшим, не безпечнішим, а навпаки, не багатшим, а біднішим", - сказав він.

Пан Кемерон додав: "Я тут, щоб оголосити, що я - за членство Туреччини в ЄС. І я за те, щоб за нього змагатися".

На спільній прес-конференції із прем'єр-міністром Туреччини Реджепом Ердоґаном пан Камерон запропонував у такому разі запровадити тимчасові обмеження щодо права громадян Туреччини жити і працювати у Британії. Так як це було зроблено щодо болгар та румунів після того, як їхні країни приєдналися до ЄС.

Однак швидке економічне зростання країни зробить непотрібними у майбутньому будь-які обмеження.

Щодо спроб колишнього президента Франції Шарля де Голля у 1960-х роках заблокувати членство Британії в Європейській економічній спільноті, що була попередницею ЄС, пан Камерон заявив: " Ми знаємо, що це означає, бути за межами (європейського) клубу. Але ми знаємо також, що ці речі можуть змінюватися."

"Коли я думаю про те, що Туреччина зробила для захисту Європи, як член НАТО, про те, що вона зараз робить в Афганістані разом із європейськими колегами, мене по-справжньому сердить те, що просування переговорів вашої країни щодо членства в ЄС було таким, яким воно було".

Туреччина розпочала переговори про приєднання до ЄС 2005 року. Однак, вважається , що у найближчі 10 років це навряд чи станеться через позицію таких країн, зокрема, як Франція.

Серед причин, які перешкоджають приєднанню Туреччини до ЄС, називають відмову Анкари визнати членство Кіпру в ЄС, підтримка проісламських партій та становище курдського населення країни.

Із 2005 було відкрито для обговорення лише 11 із 35 "переговорних розділів" і лише один було тимчасово "попередньо погоджено".