Азаров: із хлібом не хімічити!

Через несприятливі погодні умови цьогорічний урожай зернових буде меншим і гіршим за торішній - вже визнають не тільки експерти, але й урядовці.

Водночас, як запевняє прем'єр, погіршення якості зерна не має призвести до погіршення якості хліба. Втім, міністр агарної політики не виключає, що цей хліб буде дорожчати. Оглядачі ж звертають увагу, що більш негативний вплив на вартість хліба цього року може мати не ціни на зерно, а вартість енергоносіїв.

За офіційними прогнозами, частка фуражного зерна у врожаї цього року зросте на 15%. Це означає, що, відповідно, продовольчого зерна буде менше. Раніше у подібних ситуаціях уряд вдавався до зміни класифікації зерна, що дозволяло виробникам продавати частину врожаю не як фуражне, а як продовольче зерно.

Не виключалася така можливість і цього року, зокрема, й урядовцями. Проте прем'єр-міністр Микола Азаров під час останнього засідання уряду заявив, що категорично забороняє вдаватися до кроків, що можуть призвести до погіршення якості хліба, який випікається в Україні.

"Категорично вимагаю навіть не міркувати про пониження стандартів для продовольчого зерна. Ніяких компромісів у тому, що впливає на якість продуктів харчування для наших людей, бути не може! А то вчора один телеканал завершив репортаж тим, що їм неясно, чи закрита тема зниження стандартів. Пояснюю всім раз і назавжди: закрита! А хто надумає "хімічити" з хлібом, відповість перед законом, як кажуть, по повній програмі."

Водночас міністр аграрної політики Микола Присяжнюк заявив, що у зв'язку із гіршою якістю зерна нинішнього врожаю і зростанням цін на продовольче зерно, він не виключає і підвищення цін на хліб в Україні.

Проте він наголосив, що для виробників зерна зростання цін на нього є позитивним процесом, і що регулювання цін на хліб та захист незаможних верств - це вже швидше парафія міністерства економіки. Але, за словами міністра аграрної політики, уряд усе-таки, у випадку зростання цін на хліб, спробує знівелювати його інтервенціями із державного резерву.

"З одного боку, ми задоволені, що ціна на хліб зростає. Але з іншого боку, ми розуміємо, що є переробники зерна і є виробники хліба, які, практично, не зможуть утримати цінову політику, тому що ціна на сировину виросла. Звичайно, міністерство економіки і міністерство соціального захисту зобов'язані продумати, як захистити незахищені верстви населення. Проте маючи такий важіль, як Аграрний фонд, звичайно, ми розуміємо, що ще певний час нам доведеться тримати на собі ці функції, і швидше за все, якщо ціна на хліб зростатиме, ми через Аграрний фонд будемо робити інтервенції."

Очевидно, регулювання вартості хліба передусім стосуватиметься так званих "соціальних" сортів. А от на інші сорти хліба ціни зростатимуть - каже експерт консалтингової компанії Агро перспектива Лариса Гук: "Якщо дивитися на динаміку цін на хліб, то ціни потрошку зростають - там на копієчку, там на дві. Є оці "соціальні" сорти, і вони тримаються, але ж є і хліб, який взагалі не піддається регулюванню. І заводи намагаються хоча б за рахунок тих видів щось заробити і мати якусь рентабельність."

Водночас експерт нагадує, що у собівартості хліба ціни на зерно складають лише третину. Решта - це зарплата та витрати на світло та паливо, які зростають набагато швидше, аніж ціни на зерно, а відтак, більше впливатимуть на вартість хліба.

За прогнозами міністерства аграрної політики, цьогоріч в Україні буде зібрано лише 9 мільйонів тонн продовольчого зерна, при його потребі для внутрішнього ринку у 7 мільйонів тонн. Відтак, в уряді не виключають і певних обмежень у експорті, передусім, продовольчого класу зернових.

Новини на цю ж тему