МВФ надає Україні 15 млрд. доларів кредиту

Рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила рішення про надання Україні понад 15 мільярдів доларів за новою кредитною програмою.

На початку цього року українські урядовці заявляли, що очікують отримати від МВФ до 20 мільярдів доларів. Нова програма розрахована на 2.5 роки. Перші 1.9 мільярдів Київ може отримати негайно, а до кінця цього року – 3 мільярди доларів.

“Україна виходить із важкого періоду, під час якого її економіка зазнала серйозних втрат, що були спричинені зовнішніми факторами та посилені внутрішніми проблемами,” – йдеться у повідомленні фонду.

Водночас МВФ припинив дію попередньої кредитної програми stand by, яку було розпочато у розпал економічної кризи в Україні наприкінці 2008 року, і за якою Україна мала отримати 16.5 мільярдів доларів, а отримала близько 10 мільярдів.

Наприкінці 2009 року кредитування було припинено через ухвалення українським парламентом закону про підвищення соціальних видатків, ініційоване Партією регіонів, яка тоді перебувала в опозиції.

Тодішній президент Віктор Ющенко підписав цей закон попри застереження фонду, і керівник МВФ Домінік Стросс-Кан заявив, що до завершення президентських виборів в Україні фонд призупинить співпрацю із Києвом.

Image caption Керівник МВФ Домінік Стросс-Кан був дуже незадоволений рішенням Києва підвищити соціальні видатки наприкінці минулого року

Як повідомляє кореспондентка Української Служби Бі-Бі-Сі у Вашингтоні Наталя Хижняк, тодішнє рішення про підвищення соціальних виплат в Україні обурило акціонерів фонду та оглядачів, які казали, що у разі, як країна має гроші на збільшення видатків, то, очевидно, не потребує міжнародної фінансової допомоги.

Для того, аби отримати нову позику, український уряд, сформований вже за нового президента Віктора Януковича, виконав дві головні вимоги фонду: здійснив секвестр бюджету, тобто, скоротив державні видатки, та відкрив шлях для підвищення тарифів на газ та комунальні послуги. Оглядачі називають ці кроки вкрай потрібними, але дуже непопулярними.

2 млрд.$ - "на покриття дефіциту"

Більшу частину коштів МВФ має отримати Національний банк для підтримки стабільності національної валюти, проте, як заявив напередодні віце-прем’єр з питань економіки Сергій Тігіпко, певна частина кредиту піде на покриття дефіциту бюджету, зокрема, і на погашення 2-мільярдної позики, отриманої від російського Внєшторгбанка у червні цього року.

Загалом, бюджет цього року передбачає, що 2 мільярди доларів із кредитів МВФ можуть піти саме на покриття дефіциту бюджету.

Водночас у МВФ розраховують, що кошти фонду будуть використані Україною для проведення реформ.

“Покращення фінансового становища почнеться у 2010 році і продовжиться у 2011-2012 роках завдяки структурним реформам пенсійної системи, громадського адміністрування та податкової системи. Фінансовий стан газового сектора буде зміцнено, зокрема, і шляхом реформи внутрішніх цін на газ, що дозволить уникнути субсидування енергетики та створити сучасну та життєздатну галузь економіки, водночас, захистивши вразливі прошарки населення за допомогою цільових соціальних програм...” - заявив представник фонду, підбиваючи підсумки дискусії щодо надання Україні нової позики.

За даними Міністерства фінансів, нинішня заборгованість Києва перед МВФ перевищує 10 мільярдів доларів, що складає майже чверть державного боргу.

Відновлення співпраці з МВФ відкриває можливість отримання кредитів від Світового банку та Європейського банку реконструкції та розвитку на близько 1 мільярд доларів.

Оглядачі не виключають, що до кінця року український зовнішній борг може зрости до 40% ВВП.