Рекордна контрабанда кокаїну в Одесі

Українські правоохоронці затримали впродовж липня найбільшу в історії кількість кокаїну в Одесі - майже дві тонни. Загалом від 30 червня в Одесі затримано три великі партії кокаїну, які разом становлять 1924 кілограми.

Image caption Латино-американський кокаїн намагалися приховати від митників у залізних трубах. Митник вилучає порошок 5 липня 2010 року в Одесі. Фото з сайту Держмитниці.

580 кілограмів кокаїну, які були затримані у Одеському порту на початку липня, протримали рекорд найбільшої партії кокаїну в українській історії лише три тижні.

У четвер Служба безпеки повідомила, що затримала ще 1192 кілограми 95 грамів кокаїну.

Нелегальний товар, що коштує на чорному ринку сотні мільйонів доларів, знаходили у таких екзотичних схованках, як плавильні пічки, залізні труби з металобрухту і паркетні дошки.

Нові маршрути кокаїну

Згідно з даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, світовий ринок наркотиків останніми роками переживає значні трансформації.

Вживання кокаїну у Європі поступово зростає, зазначено у Всесвітній доповіді про наркотики 2010, яку ООН поширило у червні.

Документ відзначає, що за останнє десятиліття кількість людей, які вживають заборонений кокаїн, у Європі збільшилась удвічі – з 2 до понад 4 млн.

До 2008 року європейський ринок кокаїну (34 мільярди доларів) зріс майже до таких саме розмірів, як і в Північній Америці (37 мільярдів доларів).

Зміни в попиті призвели і до зміни маршрутів поставок. Усе більше кокаїну іде до Європи через захід Африки.

Image caption Митник в Одеському порту вилучає кокаїн з металевої труби, 5 липня 2010 року. Фото з сайту Держмитниці

Однак є й інші зміни, які прямо заторкують Україну.

Агенція новин "Ассошіейтед Прес" цитує Віктора Іванова, директора російської Федеральної служби з контролю за обігом нароктиків, який зазначив, що в Росії за останні три роки контрабанда кокаїну зростає на 25% щорічно.

Тим часом українська міліція називає кокаїн "наркотиком багатіїв": для більшості потенційних споживачів він недоступний, адже коштує дорожче інших наркотиків.

Однак у щоденних статистичних зведеннях МВС від кінця липня 2009 року повідомляється про 30 випадків вилучення кокаїну в дозах від одного до 200 грамів.

Венесуела – нова світова наркопотуга

Image caption Нелегальний товар знаходили в екзотичних схованках.

Державна митна служба повідомила, що першу партію кокаїну 30 червня митники і СБУ перехопили після отримання інформації від американської Адміністрації по боротьбі з наркотиками. Так само як і друга, вона прибула з Болівії.

Але найбільша партія наркотику прийшла до України з Венесуели.

І саме Венесуела поступово починає відігравати усе більш помітну роль у наркоторгівлі.

За даними ООН, через Венесуелу транзитом у 2006-2008 роках пройшло принаймні 51% кокаїну, перехопленого в Атлантиці і призначеного для Європи.

Хоча найбільша частина світового кокаїну як і раніше виробляється у Колумбії, однак завдяки зусиллям уряду, наркоторгівцям стає дедалі важче переправляти кокаїн безпосередньо з Колумбії. Тому тонни білого порошку нелегально завозяться до Венесуели і уже звідти морем ідуть до Америки чи Європи.