Гриценко закликає порушити справу проти Єжеля

Колишній міністр оборони України, а нині голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко закликав Генеральну прокуратуру порушити кримінальну справу проти нинішнього міністра оборони Михайла Єжеля. Пан Гриценко твердить про серйозні порушення у кадровій та фінансовій політиці міністерства.

Image caption Міністру оборони Михайлу Єжелю закидають, що його чільний підлеглий не має доступу до державних таємниць

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Анатолій Гриценко серед причин назвав, зокрема, призначення на посаду заступника міністра оборони людини, яка "не має допуску до таємної інформації", а також витрачання "не за призначенням" бюджетних коштів.

Першим запитанням до пана Гриценка було таке, чи означає, що міністр Єжель має піти у відставку?

А. Гриценко: Я трохи по-іншому ставлю питання. Відставка – це питання абсолютно зрозуміле. І вона відбулась якщо мабуть і місяць тому, бо на засіданні РНБУ Янукович ставив питання гостро про відповідальність міністра за стан справ в армії. Я зараз ставлю питання набагато жорсткіше. Міністр не має права порушувати закон. І саме тому, я вважаю, що Генеральна прокуратура повинна порушити карну справу проти міністра оборони Єжеля. І для того є, принаймні, дві підстави. Перша – його безпосередній підлеглий заступник міністра Олександр Черпіцький, який має кримінальне минуле і, про це пише преса, не отримав допуску для роботи з таємними документами. А людина на такій високій посаді не може працювати без допуску до закритої інформації.

Бі-Бі-Сі: Ви говорите про кримінальне минуле. Ця людина була засуджена? Вона відбувала термін покарання?

А. Гриценко: Про цю людину журналісти вже оприлюднили інформацію, де вона мала проблеми з правоохоронними органами. В неї була кличка Чепчик. Ця людина, коли писала свою біографію, цілі роки з неї випали, і правоохоронцям це добре відомо чи ті порушення закону, які він допустив.

Бі-Бі-Сі: Але судових вироків нема проти цієї людини чи є?

А. Гриценко: Я не знаю. Напевно, цю відповідь знають прокуратура і СБУ. Але те, що було в пресі, зокрема в «Дзеркалі тижня», ніхто не заперечив. І те, що він працював ще раніше на попередній посаді в Держкомземі і там не мав допуску, і зараз також. Але це ж Міністерство оборони, це силова структура! Двічі, з інтервалом у місяць, Служба безпеки сказала «Ні, не давати йому допуску до роботи з таємною інформацією!» Як на мене, то це більш ніж переконливе, опосередковане підтвердження того, що ця людина мала проблеми з законом.

Бі-Бі-Сі: Чому, на вашу думку, СБУ як інша силова структура не виходить з клопотанням, можливо, до президента про те, що цю людину треба звільняти, оскільки їй не дається допуску до державної таємниці? Чому про це говорите лише ви як представник, з одного боку, опозиційної сили, а з іншого боку, як голова Комітету з питань національної безпеки і оборони?

А. Гриценко: Я думаю, що причина криється в самому факті процедури призначення цієї людини. Черпіцький був призначений на пост заступника міністра оборони без погодження з Януковичем. Це рішення провели миттєво, в той же день його представили міністерству, а потім розпорядження Кабміну не виходило кілька днів. Виявилося, що погодження з президентом не було, і заднім числом було воно отримано. Причому, Єжель, повідомляючи про внесення цієї кандидатури, насправді подав Януковичу невірну інформацію. Він сказав, що Черпіцький є фахівцем у сфері безпеки і оборони, до якої він не мав жодного відношення.

Навіть у своїй біографії, яку він написав власноручно, він сказав, що служив у Житомирському військовому окрузі. А такого не було ніколи за часів Радянського Союзу – Житомирського округу! Тобто, ця людина взагалі не розуміє, куди вона попала. Але вона добре розуміється з землею і надлишковим майном. Потім його таки призначили, але допуску йому двічі не дали.

Тому, питання, мабуть, в тому, хто його лобіював. Журналісти називали серед лобістів такі прізвища, як Лубський, Клюєв, Льовочкін натякав. Я не знаю, але мене це зараз не цікавить.

Є закон, за яким не може бути членом колегії, не може бути присутньою на засіданнях вищого керівного складу, де ставляться завдання по мобілізаційній підготовці і так далі, людина, яка не має права працювати з державними секретами. І заслон має поставити військова контррозвідка, Служба безпеки, Головне управління державної служби, яке очолює Мотренко. Всі вони мовчать і всі вони знають про це. Тому, я зробив це ще раз публічним, вже після журналістів, як посадова особа.

Врешті-решт його призначав на посаду уряд і підписав Азаров, погодження давав Янукович. Але згідно закону, подання на звільнення має подати виключно міністр. Саме тому, я сказав про відповідальність Єжеля перед законом.

Бі-Бі-Сі: Ви згадали ще одну якусь провину міністра оборони Михайла Єжеля. Ви сказали, є дві причини.

А. Гриценко: Не провина, а порушення закону. Справа в тому, що є бюджетний кодекс і зараз, як ми бачимо, за порушення бюджетної дисципліни притягують до відповідальності чиновників попереднього уряду, навіть заарештовують. Але чиновники чинного уряду роблять те саме.

Я не хочу, щоб було вибіркове застосування закону. Закон має бути однаковий для всіх. І всі мають відповідати. Так от що зробив Єжель.

Єжель направив мільйони гривень із бюджету не за призначенням. Він їх направив на відновлення, на ремонт приміщень у колишньому Одеському інституті сухопутних військ. Очевидно, почувши таке бажання, що президент хоче, щоб в Одесу повернули частину факультетів, які вже кілька років базуються у Львові. Але такого рішення уряду не було, бюджет не передбачає існування Одеського інституту і тому, кошти, які зараз направляються це порушення бюджетної дисципліни.

Це порушення бюджетного кодексу, який є законом. А за порушення закону треба відповідати. Тому, я вважаю, що оскільки це мова іде про високого чиновника, міністра – це питання Генеральної прокуратури. Є персональна відповідальність. І на цій шкалі, особливо, коли мова іде про кризу, про нестачу коштів, про те, що армія фактично на грані руйнації, стоїть бойова підготовка повністю, за цих умов ще мільйони гривень направляти не за призначенням – я вважаю це аморальним. А тим більше, що це – порушення закону.

Реакції Міністерства оборони немає

Міністерство оборони досі ніяк не відреагувало на звинувачення Анатолія Гриценка в бік Михайла Єжеля.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у четвер намагався отримати офіційний коментар з цього приводу від прес-служби міністерства і просив сформулювати свою відповідь голові парламентського комітету з питань безпеки та оборони.

Але поки в міністерстві відмовили коментувати його заяви.