Блогер: Дай Бог здоров’я Януковичу!

Український блогер, якого викликали правоохоронці для пояснення щодо можливого замаху на президента України, був змушений написати вибачення за можливу образу, хоча стверджує, що не мав на меті нікого образити.

Image caption Олег Шинкаренко продовжує писати в блог, але каже, що пообіцяв нікого не ображати

Олег Шинкаренко заявив Бі-Бі-Сі, що дії СБУ та прокуратури є втручанням у його приватне життя.

Служба безпеки України відкинула звинувачення опозиції в перевищенні повноважень і в утисках свободи висловлювань в мережі інтернет.

Такі звинувачення пролунали від депутата БЮТ Андрія Шевченка. Він коментував випадок з блоґером Олегом Шинкаренком, якого нібито викликали на співбесіду до СБУ у зв'язку з його дописом у Живому журналі.

У тому дописі, на думку прокуратури та СБУ, містилися заклики до насильства стосовно вищих посадовців в Україні. Речниця Служби безпеки Марина Остапенко сказала Бі-Бі-Сі, що завданням СБУ є попередження можливих злочинів, у тому числі і проти вищих посадових осіб України, і що Служба безпеки разом із прокуратурою виконували свої прямі обов'язки. (Детальніше читати нижче).

Блогер Олег Шинкаренко прийшов до студії Української служби Бі-Бі-Сі в Києві, і розповів, що він не закликав до насильства над посадовцями і просить пробачення, якщо хтось сприйняв його слова як образливі.

Олег Шинкаренко: Чомусь у прокуратурі та СБУ вирішили, що я закликаю до вбивства президента. Хоча я ні в якому разі не закликав. Дай Бог здоров’я нашому президентові Януковичу - нехай живе до ста років. Просто один чи декілька моїх записів у блозі були зроблені у емоційно розлюченому стані, що може трапитися з кожним.

Бі-Бі-Сі: У вашому блозі були слова із запитанням, чи знайдуться такі, хто міг би вбити посадовців, і називаєте низку імен. Чи ви це писали, і що ви при цьому думали, яку реакцію ви уявляли собі?

Олег Шинкаренко: Я нічого не уявляв. У мене не було ніяких планів і це була моя розлючена реакція на побачене.

Бі-Бі-Сі: Законодавство низки розвинених країн передбачає покарання за заклики до вбивства вищих посадовців. Нещодавно у США визнав себе винним чоловік, який написав вірша з закликами до вбивства президента Обами...

Олег Шинкаренко: То, можливо, він розповсюджував цього вірша. Я ні в якому разі це не розповсюджував.

Бі-Бі-Сі: Але ж ви надрукували свій блог в Інтернеті.

Олег Шинкаренко: Мій блог може знайти тільки та людина, яка має його адресу, або цілеспрямовано його розшукує. У мене було мало читачів. Мій блог не присвячений закликам до вбивства, чи образливим характеристикам будь-кого. Він присвячений переважно мистецтву і літературі.

Бі-Бі-Сі: Чи ви вважаєте, що маєте відповідати за свої слова, чи це втручання у ваш приватний світ? Що ви підписали у своєму поясненні?

Олег Шинкаренко: Я вважаю, що це саме втручання у мій приватний світ. …Я написав у своєму поясненні, що якщо мої слова когось образили, то я прошу не сприймати їх у образливому ключі - я вибачаюся за це і намагатимуся у майбутньому нікого не ображати. Я офіційно як журналіст ніколи би не казав би нічого подібного ні президенту, ні будь-кому взагалі. Але я вважаю, що мій блог - це мій приватний простір. І це все одно, що казати таке на кухні. Я вважаю, що дуже багато громадян України, може, ледь не половина, ще міцніші висловлювання собі дозволяють для себе на кухні.

Грабовський: ознака небезпечних тенденцій

Активний в Інтернеті соціальний коментатор Сергій Грабовський, який сам називає себе незалежним політологом, коментує слова блогера Олега Шинкаренка, що “особистий блог і розмови на кухні - рівнозначні”.

Сергій Грабовський: Інтернет – це винахід, з яким людство взагалі не дуже розуміє, що робити. Якщо взяти проблему права власності на певний продукт в Інтернеті, то скільки б не було судових процесів, заборон і спроб щось контролювати – все одно це поле вислизає. Тобто сама природа Інтернету, цієї безпосередньої комунікації між людьми всього світу, вимагає дії інших правових норм, яких ми ще не продумали до кінця. А взагалі Інтернет для того і створений, щоб обмінюватися ідеями. Проблема в тому, що такі ідеї в нормальному суспільстві не виникають, річ не в тім, де вони сформульовані. На кухні говорять і не про таке, просто кухня, де п’є чай п’ятеро людей, - це один простір, а Інтернет – це інший простір.

Бі-Бі-Сі: Де межа припустимого і неприпустимого у розмові між друзями в Інтернеті, який все-таки не є закритим простором? Чи має людина, яка висловлюється в Інтернеті, усвідомлювати свою відповідальність у тих хай навіть невеличких рамках, в яких вона там функціонує?

Сергій Грабовський: Відповідальність за те, що людина говорить на кухні, і за те, що пише в Інтернеті - загалом абсолютно одного типу. Тому що розмови на кухні можуть мати значно серйозніші політичні наслідки, ніж якась писанина в Інтернеті. Відповідальність або є, або її немає: або ти виносиш свої думки на огляд власної сім’ї, або ти перетравлюєш ці думки сам. У німців є така приказка: “що знає двоє, те знає свиня”. Тобто те, що знає двоє, вже розходиться колами по світу і без Інтернету. Кожен вирішує сам, але я повторюю ще раз, що якщо такі речі з’являються, то це наслідок дуже негарних, дуже небезпечних соціально-політичних процесів.

СБУ: ми маємо таке перевіряти

Речниця СБУ Марина Остапенко сказала в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що "враховуючи, що в словах пана Шинкаренка містилася ознака злочину, як передбачається статтею 346 Кримінального кодексу (це погроза, або насильство стосовно державного діяча) Прокуратура Києва вирішила опитати пана Шинкаренка на предмет його заяв, що й було зроблено":

Марина Остапенко: Одна з найголовніших функцій СБУ - це попередження злочинів, у тому числі, i проти державних діячів. Якщо є якісь ознаки того, що державному діячу загрожує якась небезпека, то СБУ має це перевірити – за дорученням прокуратури. Те, що ми робимо і прокуратура робить, це є праця на попередження, щоб цього не сталося.

Минулого тижня Олег Шинкаренко повідомив, що до нього приходили службовці СБУ, які викликали його на співбесіду і висловлювали невдоволення змістом його дописів про президента Януковича.

Згодом СБУ оприлюднила заяву, в якій мовилося, що у дописах автора містилися, як там сказано, "погрози стосовно державного діяча".

Олег Шинкаренко також повідомляє, що з його інтернетного щоденника невідомо ким були вилучені дописи зі згадками про президента Януковича.

В останніх дописах Олег Шинкаренко публікував статті з критикою української влади та нещодавнього візиту в Україну російського Патріарха Кирила.

Новини на цю ж тему