Просто літо чи "перехід до тропіків"?

Після досить гарячого місяця липня синоптики прогнозують, що в серпні в багатьох регіонах температура може сягнути +42 градусів. Дехто називає цьогорічне літо "аномальним" і твердить про перехід на тропічний клімат. Проте, фахівці кажуть, що "так швидко тропіки не з'являються".

Середньолипнева температура в Україні була рекордною у 1936-му році - 25,5 градусів. Цьогорічна - на градус менша.

Гідрометцентр лякає українців серпневою температурою у 42 градуси. Цьогорічну спеку вже називають "аномальною" і "надзвичайною".

Подекуди навіть лунають припущення, що зими в Україні скоро взагалі не буде, бо клімат, нібито, наближається до тропічного.

"Та погода, яку ми зараз спостерігаємо, тобто надзвичайно жаркий липень, з точки зору і синоптиків, і кліматологів, вона не є аномальною. Тому що цей місяць не перевищив історичного рекорду, який було встановлено в 1936 році".

Кліматолог центральної геофізичної обсерваторії Ольга Пахалюк пояснює нинішню погоду в Україні наслідками глобального потепління.

Її прогоноз - літа будуть ще спекотнішими, а зими - м'якішими.

"На догоду комунальникам та аграріям", - додає експерт .

На думку пані Пахалюк, глобальне потепління для України на даному етапі особливих загроз не становить.

Більше того, для комунального господарства це навіть почасти вигідно. Оскільки зменшується період, коли треба опалювати приміщення.

Для сільського господарства потепління в Україні також впливає позитивно, додає кліматолог, бо збільшується площа посівних земель.

Але потепління в Україні має і негативні наслідки.

Найперше - це нестабільний клімат, як-от дуже високі чи низькі температури, раптові буревії та урагани.

За офіційною статистикою державного гідрометеорологічного інституту, за останні 30 років кількість стихійних лих в Україні збільшилася майже вдвічі.

На тлі спекотного літа в Україні все частіше лунають припущення, що клімат наближається до тропічного.

Втім, фахівці цю ідею відкидають.

Зокрема еколог Ірина Ставчук вважає, що температура в Україні зростає занадто швидко для таких змін.

"Просто екосистеми не встигнуть адаптуватися, коли це відбувається дуже швидко. В екосистемах все дуже пов'язано. Коли пташенята вилуплюються в один час, а їжа для них на тиждень пізніше, то вони можуть загинути. Це для прикладу. Так швидко тропіки у нас не з'являться".

Натомість кліматолог Ольга Пахалюк не виключає, що клімат в Україні може стати середземноморським:

"Кількість морозних днів в Україні може найближчим часом зменшитися на 20-30 днів. Тобто в нас взагалі в деяких регіонах може й не бути зими в тому розумінні, в якому ми її маємо. І клімат буде наближатися до типу середземноморського: тепла зима і жарке літо".

Водночас теза про глобальне потепління, яким пояснюють природні катаклізми не лише в Україні, але в усьому світі, має своїх критиків.

Деякі вчені, зокрема, американський фізик Фрімен Дайсен, кажуть, що це міф і заперечують сильний вплив людини на клімат.

Мовляв, боротьба зі змінами клімату є не чим іншим, як політиканством та спекуляцією.