+42С - попкорн та "сємачкі" прямо з поля

Надзвичайна спека, що триватиме в Україні принаймні до середини серпня, може призвести до значного скорочення врожаю так званих "пізніх" зернових – вважають у Гідрометцентрі.

Як твердить керівник відділу агрометеорології Тетяна Адаменко, втрати врожаю під час спеки є неминучими. Але якщо ранні зернові, такі, як пшениця, вже вистигли, то ті, що дозрівають пізніше, такі, як кукурудза – можуть просто загинути.

“Справа у тому, що при температурі у понад 35 градусів за Цельсієм відбувається припинення вегетації рослин,” – заявила представниця Гідрометцентру.

Вона також повідомила, що регіональні служби вже повідомляють про висихання врожаю пізніх зернових, і загалом оцінює можливі втрати врожаю через спеку у 30%. Так само значно меншим буде і врожай соняшника та цукрових буряків. За словами пані Адаменко, ці втрати залежатимуть від тривалості спеки.

Наприкінці минулого тижня керівник Гідрометцентру Микола Кульбіда заявляв, що спека у 40-42 градуси триватиме в Україні щонайменше два перші тижні серпня.

Тим часом зернотрейдери заявляють про блокування експорту зернових, особливо продовольчого зерна. Зокрема, Українська аграрна конфедерація заявила, що Державна митна служба, фактично, зупинила митне оформлення та відвантаження зерна із українських портів, пояснюючи це потребою контролю якості зерна. Згодом експортери отримали дозвіл на відвантаження фуражного зерна та олійних, а експорт пшениці залишився заблокованим.

Ті факти не заперечив і віце-прем’єр з питань економіки Сергій Тігіпко, який заявив, що всі дії державних органів, що призводять до незаконного гальмування експорту зерна, мають бути скасовані:

“Жодних економічних підстав для того, аби перешкоджати експорту зерна, немає,” – заявив віце-прем’єр на спеціальному засіданні. Він також відзначив, що рішення Державної митної служби та Укрзалізниці призвели, фактично, до блокування експорту зерна, тоді як на світових ринках склалася сприятлива цінова кон'юнктура для його продажу.

За словами урядовця, очікується, що цьогорічний врожай зерна в Україні має бути не меншим за 40 мільйонів тонн, і, враховуючи на залишки минулих років у 6 мільйонів тонн, Україна може експортувати до 17 мільйонів тонн збіжжя.

Липнева спека і зливи вже призвели до того, що Міністерство аграрної політики переглянуло прогноз цьогорічного врожаю, зменшивши його із 46 до 42 мільйонів тонн. При цьому значно погіршилися прогнози щодо якості врожаю і зростання частки фуражного зерна.

Оглядачі очікують, що зменшення цьогорічного врожаю через спеку, яке вже призвело до подорожчення зерна, а також зростання цін на газ до кінця осені призведе і до подорожчання хліба в Україні.