В Одесі винайшли 100% очищення від нафти

Одеські науковці повідомили про відкриття, яке може стати революційним у справі очищення від забруднення нафтою і нафтопродуктами.

Заява пролунала на тлі стурбованості в усьому світі наслідками, як вважають, найбільшої екологічної катастрофи цього століття – виливу нафти у Мексиканській затоці.

Про перспективи застосування напрацювань українських вчених та унікальність винайденого препарату розповів в інтерв’ю Бі-Бі-Сі ректор Одеського національного університету ім. Мечникова Валентин Сминтина.

Валентин Сминтина: Препарат побудований на основі бактерій, які для свого існування споживають нафту, різні її фракції, феноли, жири, органічні барвники, які бувають у виробничих, стічних водах. Відзнакою цих бактерій є те, що вони живуть і діють, поки є нафтопродукти, речовина, якою можна харчуватися. При цьому вони переробляють нафту до таких елементарних природних сполук, як кисень або вуглекислий газ.

Бі-Бі-Сі: Ці бактерії існували в природі самі собою, чи вони штучно створені?

Валентин Сминтина: Це бактерії, які існують в природі, але їх треба зібрати докупи або навчитися їх виводити штучно. Тоді вони будуть розмножуватися і будуть готові, що їх пустять у бій у будь-який момент. Коли їх уже розводять, то потрібно весь час підтримувати життєдіяльність цих бактерій, поки вони не знадобляться для роботи.

Бі-Бі-Сі: То в чому полягає революційний винахід ваших науковців, саме в методі підтримання “боєготовності”?

Валентин Сминтина: Революційність у тому, що на сьогоднішній день це перший спосіб, який є екологічно чистий. Відомо, що у Мексиканській затоці використовується корексид-9500 і 9527, але в момент дії вони самі є екологічними забрудниками середовища. Наші продукти не створюють загрозу для навколишнього середовища, і в цьому полягає принципова різниця від того, що вже існує. При цьому по ефективності наш метод наближається до 100%, в той час як корексид дає лише 63,4%. Крім того корексид працює на поверхні води і трішки під поверхнею, а наші препарати можуть працювати по всій товщі води, і аж до відкладень на дні. Більше того, наші препарати очищують також ґрунт у місцях забруднення нафтопродуктами. На сьогодні успішно завершено випробовування на острові Зміїний, де ми відродили родючість ґрунту уздовж усього нафтопроводу, який перетинає острів. Багато десятиліть нафта забруднювала це місце, а зараз там вже квітнуть квіти.

Бі-Бі-Сі: Наскільки широко відомим у науковому світі є цей препарат? Напевне, за таким препаратом мають полювати найбільші нафтові велети – Бі-Пі та інші?

Валентин Сминтина: У бізнесі це не зовсім так. Такі винаходи, як наш, нікого не цікавлять, бо це втрата великого бізнесу. У цьому випадку в світі вже існують інші препарати, які активно використовуються, і їх виробники зацікавлені у тому, щоб купляли і споживали саме їх препарати.

Бі-Бі-Сі: Чи запатентований ваш препарат?

Валентин Сминтина: Так, він запатентований. До речі, в нього є ще одна особливість: одного літра препарату достатньо, щоб очистити десять літрів забрудненої нафтою води. Тобто він може бути дуже сильним конкурентом. Звичайно, ми не могли залишити поза увагою те, що такі речі повинні патентуватися, і всі три різновиди препаратів запатентовані, а ми готові до діалогу. Але у нас класичний університет, і тому немає умов для виробництва. Ми можемо робити лабораторні зразки, лабораторні партії і використовувати їх на малих площах. Тому потрібна корпорація, яка здатна забезпечити масове виробництво, складування, підтримування бактерій у робочому стані. Для того, щоб когось зацікавити, потрібно навчитися робити промислові партії, і показати, що це працює в промислових обсягах. В університеті немає таких серйозних коштів, ми можемо щось зробити на рівні науки і експерименту, довести, що дослідницько-конструкторські розробки мають право на існування. А далі, очевидно, мають бути державні програми.

Бі-Бі-Сі: Після катастрофи у Мексиканські затоці на Інтернет сайті компанії ВР відкрито спеціальну сторінку, де керівники компанії звертаються до всіх у світі за дієвими рецептами та розробками. Компанія обіцяє 10% від сум, які витрачаються, віддати винахідникам. Можливо, потрібно проявити ініціативу, а не чекати, поки держава виділить кошти?

Валентин Сминтина: Погоджусь. Узагалі не сталося б цієї великої, на жаль, катастрофи, то і не було б такої прекрасної пропозиції. Ми готуємося до візиту на цю сторінку, про яку ви сказали, і я певен, що наш винахід там буде представлений. А вже як на неї відгукнуться, буде залежати від авторів пропозиції.

Новини на цю ж тему