Українські моряки - під заставою в Грузії

Українських моряків звільнено під грошову заставу у грузинському порту Поті.

Image caption Абхазія вважається невизнаною республікою: визнання Росії та ще трьох визнаних країн недостатньо для атрибутів державності

Раніше моряків затримала грузинська влада за перебування на території невизнаної республіки Абхазія.

Це не перший випадок затримання українських моряків на території невизнаної Абхазії.

Українські моряки зараз перебувають у грузинському місті Поті, вони можуть вільно пересуватися, але четверо з них не можуть залишити країну. Проти них порушено кримінальну справу, їх звинувачують у перетині кордону з невизнаною Абхазією, каже консул України в Батумі Володимир Бондаренко.

Він пояснює: "Капітан судна знаходиться у тюрмі, а четверо українців можуть знаходитися де завгодно, тільки не виїжджати з Грузії. Всі вони знаходяться на судні, всі вони можуть іти гуляти, але тут так спекотно, що не розгуляєшся…"

Пан Бондаренко повідомив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що за кожного з чотирьох затриманих моряків судновласник заплатив по 2000 ларі, це приблизно десять тисяч гривень. Тепер члени екіпажу очікують рішення суду, яке має бути ухвалене протягом найближчих двох місяців.

"На борту судна є все необхідне, суд має вирішити все протягом двох місяців", - сказав він.

Експерти запевняють, що, зазвичай, такі справи закінчуються доволі швидким рішенням суду і штрафом.

Це не перше українське судно, затримане грузинською владою за незаконний перетин кордону з невизнаною Абхазією. Схожа історія була у 2007 році. Тоді українські мас-медіа писали, що судно перевозило банани і мандарини. Цього разу, за повідомленнями, вантаж - це зерно.

У Міністерстві внутрішніх справ Грузії не на запис говорять, що подібні перевезення - контрабанда.

Експерт школи політичної аналітики Олексій Кошель вважає, що українські судновласники потрапляють у подібні конфлікти якраз через спробу заробити на тому, що дехто називає контрабандою. "Часто за гучними скандалами можуть бути прості банальні причини - контрабанда. В Абхазії з прозорими кордонами така форма заробляння грошей є дуже поширеною".

Невизнані республіки Абхазія та Південна Осетія, за міжнародним законодавством, вважаються територією республіки Грузія. Після військового конфлікту між Росією і Грузією у серпні 2008 року, Росія визнала обидві республіки окремими державами. До рішення Росії доєдналися ще кілька країн світу. Але для набуття повних атрибутів державності невизнаним республікам необхідне визнання щонайменше ста країн.