Український уряд зволікає з ПДВ-облігаціями

Image caption Азаров: Сума, яку ми збираємося розмістити на ринку є гігантською – це 17 мільярдів гривень.

Широко анонсований урядом випуск спеціальних державних облігацій для покриття багатомільярдного боргу із невідшкодованого податку на додану вартість поки що вилився у випуск облігацій менше, ніж на 50 мільйонів гривень.

В уряді кажуть, що обов’язково продовжать випускати ПДВ-облігації, але не уточнюють, коли. Експерти ж очікують, що кілька мільярдний випуск таки відбудеться, бо іншим чином вирішити проблему боргів уряду перед експортерами металу та зерна просто неможливо.

Згідно із оперативною статискою, на початок серпня заборгованість держави перед підприємствами, що експортують свою продукцію, і претендують на повернення ПДВ, перевищила 35 мільярдів гривень. Переважно, йдеться про флагмани української економіки – металургію та аграрний сектор, особливо, торгівлю зерном.

Те, що підприємцям не відшкодовують ПДВ, відбивається на цінах, адже свої втрати бізнесмени намагаються закласти у вартість продукції. Нові урядовці не втомлюються повторювати, що більшу частину цієї заборгованості вони отримали від своїх попередників із уряду Юлії Тимошенко, але не заперечують, що і за їх урядування заборгованість з невідшкодованого ПДВ тільки зростала.

Не без тиску МВФ уряд ще наприкінці березня оголосив про те, що вирішуватиме проблему із невідшкодованим ПДВ шляхом випуску спеціальних облігацій внутрішньої державної позики саме під борги з ПДВ. Тоді йшлося про облігації на 25 мільярдів гривень, проте згодом ця сума зменшилася. Під кінець липня прем’єр-міністр Микола Азаров вже говорив про загальну суму випуску ПДВ-облігацій на 17 мільярдів гривень, наголошуючи, що уряд розраховує вирішити проблему із невідшкодованим ПДВ за 2-3 місяці, а сам вихід на ринок із цими ОВДП має розпочатися з 1 серпня:

“З 1 серпня уряд розпочинає реалізацію проекту із повернення ПДВ у вигляді облігацій із наступною їх монетизацією. Ми ставимо перед собою завдання впродовж 2-3 місяців повністю розрахуватися із заборгованістю з податку на додану вартість. І, передусім, це стосуватиметься металургів, хіміків, взагалі, реального сектору економіки, всіх наших експортерів. Сума, яку ми збираємося розмістити на ринку є гігантською – це 17 мільярдів гривень. От скільки боргів ми отримали від попередників. За умовами випуску облігацій, будь-яке підприємство зможе обміняти цей цінний папір на фінансовий ресурс, і ми хотіли б, аби ці великі кошти пішли на модернізацію, на реконструкцію, на створення нових робочих місць.”

Проте Міністерство фінансів вийшло на ринок із ПДВ-облігаціями лише 2 серпня і лише на суму меншу, ніж 50 мільйонів гривень. У Мінфіні пояснили це тим, що перший випуск є “пробним”, і що вже найближчим часом уряд вийде на ринок із рештою облігацій на загальну суму у 16-17 мільярдів гривень. Утім, у Мінфіні не уточнили, коли саме це відбудеться. Заступник міністра фінансів Вадим Копилов заявив, що це буде до кінця серпня, а сам випуск складатиметься із кількох траншів.

Старший аналітик інвестиційної компанії Astrum Сергій Фурса каже, що решта випуску ПДВ-облігацій, безперечно, відбудеться, але пізніше. Експерт припускає, що мізерність першого випуску можна пояснити тим, що уряд хотів показати, що є господарем свого слова, і дотримується обіцянки щодо випуску облігацій для вирішення проблеми із неповернутим ПДВ, але, водночас, не був остаточно готовим до масштабної емісії ОВДП на кілька мільярдів:

“Насправді вони опинилися у часовому цейтноті, їх треба було щось вирішувати, і, напевне, було ухвалене рішення, що, мовляв, розпочнемо, а там подивимось. Головне – заявити, що ми розпочали процес. Подальший випуск має бути, бо заборгованість є, і нікуди від неї не подітися. Але коли це буде, не зрозуміло. За нашими відчуттями, у найближчі кілька тижнів нічого не буде, тому що ми маємо сезон відпусток. Крім того, якби вони були готові до більш великого випуску, то не стали поспішати на ринок із першим траншем у ці 48 мільйонів, а, наприклад, зачекали б до наступного понеділка, і вийшли б із 3 мільярдами чи більше.”

Сергій Фурса також каже, що від перших заяв українського уряду про можливий випуск ПДВ-облігацій, інвестори були дуже зацікавлені у їх придбанні, проте відтермінування фактичного випуску дещо згасило інтерес до цих цінних паперів. Зацікавленість у ПДВ-облігаціях виявляють також і банки, які охоче беруть ці цінні папери, як заставу.

А от самі підприємці із застереження ставляться до погашення боргу з ПДВ не живими коштами, а ПДВ-облігаціями, побоюючись, що згодом, на вторинному ринку ці облігації продаватимуться із значним дисконтом, тобто, знижкою. Утім, за даними Податкової адміністрації, вже понад 2.5 тисячі підприємств подали заявки на повернення їм ПДВ саме у формі облігацій на загальну суму у 17.7 мільярдів гривень.